Beograđani, njihovi gosti, naši iz dijaspore i turisti, među kojima dosta mališana, pohrlili su na Festival nauke u prestonici.
Na ovoj manifestaciji učestvuje čak 800 naučnika i naučnih komunikatora, više od 40 domaćih obrazovnih institucija, 120 ekspert tinejdžera iz 13 škola koji objašnjavaju kako da služimo prirodi, ali i naučnici iz sedam gostujućih zemalja sa atraktivnim postavkama na Naučno-fantastičnoj bini i u Zoni ideja i inovacija.
Deca i njihovi roditelji se po želji odlučuju za neku od čak 12 kreativnih radionica koje vode kroz čudesni svet naučnih eksperimenata. Festival nauke 17. po redu, održava se od 12. do 14. decembra na 8.000 kvadrata, a obišli su ga i važni gosti.
Mesto za učenje
Brojna publika je u sajamskom prostoru bila kao u laboratoriji, prepunoj zvukova, dima i neverovatnih eksperimenata… Prisutni su mogli da se upoznaju sa revolucionarnom 3D štampom, da istraže razvoj kvantnih računara i saznanja kako se dešifruju tajne poruke, pa da pogledaju kako svetlost postaje zvuk, ili uživaju u eksplodirajućim otkrićima.
U skladu sa sloganom festivala “Evolucija ideja”, ovogodišnji Festival nauke je i mesto za učenje, kritičko razmišljanje i razgovor, gde se preispituje prošlost i promišlja budućnost. Direktorka festivala Ana Petrović kaže da je ova manifestacija nastala iz ogromne ljubavi i entuzijazma.
– Nikada nismo imali ovoliko institucija i učesnika i osećamo se veoma dobro zbog odličnog odaziva – rekla na otvaranju i ukazala da 800 naučnika svoje znanje deli sa posetiocima.
Program je, kaže, raznolik, za one od 5 do 105 godina, a zahvalna je beogradskim studentima koji rade na festivalu i dodala da su njihove ideje one koje će pokretati sutrašnjicu.
Slava radoznalosti
Državni sekretar Ministarstva prosvete Jasmin Hodžić je rekao da se svet menja, jer su neki ljudi radoznali.
– Sumnja i radoznalost pokreću mlade istraživače i naučnike, a ovaj festival slavi radoznalost i njegove efekte. Nakon 17 godina, mislim da je ovo samo početak sjajne priče koje će i u narednim decenijama da menja i oblikuje svet – kazao je i citirao i Karla Sagana da je “nauka način razmišljanja i način postavljanja pitanja sa ciljem da se svet razume”.
Zaključio je da nauku ne treba slaviti nekoliko dana, već cele godine.
Danijel Emeri, ambasador Australije u Srbiji je rekao da je srećan što posetioci imaju priliku da se upoznaju sa vodećim australijskim stručnjakom za naučno obrazovanje Stjuartom Kolhagenom.
– On je posvetio karijeru podučavanju i podršci profesionalnom razvoju i naučnih edukatora širom sveta, posebno kako ostvariti obrazovni uticaj sa skromnim alatima i materijalima. Kako se svet menja, moraćemo da razvijamo veštine da bismo se uklopili, a sve zemlje će morati da drže korak sa tehnološkim promenama da bi unapredile prosperitet – kaže on.
Ministarstvo budućnosti
Državni sekretar Ministarstva nauke Vukašin Grozdić je rekao da je taj resor ministarstvo budućnosti i da se ne treba plašiti novih tehnologija. Veštačka inteligencija može da bude i dobra i loša, ali bitno je da je poznajemo i razumemo. Moramo konstantno da učimo, da unapređujemo naše znanje. Da budemo spremni da svaku novu tehnologiju koja dolazi, upotrebimo na najbolji mogući način – kaže on.
Potraga za odgovorima
Ambasador Slovenije u Srbiji Damjan Bergant kaže da je nauka i neprestano istraživanje i potraga za odgovorima.
– Nauka nas uči kako da postavljamo prava pitanja i pronađemo kreativna rešenja sa kojima se suočavamo od zdravstva i tehnologije, do ekologije i održivog razvoja – kazao je i dodao da je Hiša eksperimentov iz Ljubljane poznata po sposobnosti da nauku učini zanimljivom i dostupnom svima, pa veruje da će njihovi eksperimenti inspirisati sve da posmatraju svet oko sebe novim očima.
Novogodišnji vašar
Na Beogradskom sajmu je počeo i Novogodišnji vašar koji traje do 30. decembra. Ova tradicionalna manifestacija kao i uvek, donosi čaroliju praznične atmosfere u najveći zatvoreni zabavni park u regionu, pa privlači najviše roditelje sa mališanima. Uz bogat program zabave i atrakcije, posetioci mogu uživati i u kupovini.
Najveći u regionu
Festival nauke je najveći ovog tipa u regionu, a na prošlogodišnjem je bilo više od 25.000 posetilaca za tri dana. Zahvaljujući ambasadama Poljske, Australije, i Slovenije i Češkom centru Beograd, nastao je program ovogodišnje manifestacije. Podršku su i ove godine dali Ministarstvo prosvete, Sekretarijat za obrazovanje i dečiju zaštitu grada Beograda, i rektorat Univerziteta u Beogradu.