Smokve brišu bore

0

 

Žene na svim meridijanima s generacije na generaciju prenose trikove za negu lica i tela. Genetika ima veliki uticaj na lepotu, ali i disciplina u primenjivanju raznih recepata čiji su sastojci prirodna ulja, voće, povrće…
Brazilke koriste makadamijino ulje za baršunasti ten. Stablo makadamije u proseku je visoko 13 metara, daje male plodove, a jezgro prola smešteno je u tvrdoj ljusci smeđe boje. Hladnim ceđenjem plodova na temperaturi do 35 stepeni, dobija se aromatično ulje blago žućkaste boje i orašastog mirisa. Specifično je po neuobičajeno visokim sadržajem palmitoleinske kiseline koja se nalazi u sastavu lipida mlade kože. Starenjem kože udeo ove kiseline opada, zbog čega je ulje makadamije izrazito pogodno za negu zrele kože i uopšte za ishranu kože kojoj je potrebno sprečavanje smanjenje bora.
Francuzi su poznati po vrhunskim vinima, a poznato je da Francuskinje grožđe koriste za negu ruku, jer je bogato vitaminom E i masnim kiselinama.
Mešavina ulja od semenki grožđa i jogurta predstavlja idealnu masku za ruke.
Smokva je bogat izvor kalcijuma, gvožđa, magnezijuma, kalijuma i vitamina B6, C i beta karotena. Sadrži supstance koje pomažu u čišćenju i uklanjanju odumrlih ćelija s površine kože, ublažavaju sitne bore i zaglađuju kožu. Isecite smokvu na pola i okrenite je tako da otkrijete njenu mekanu i sočnu unutrašnjost. Sastružite je u posudu i gnječite viljuškom dok ne dobijete glatku smesu. Nanesite je na prethodno očišćeno lice i ostavite pet minuta. Isperite prvo toplom, a zatim hladnom vodom i namažite lice hidratantnom kremom. Grkinje su poznate po tome da često koriste maske od smokve kojim dodaju krastavac, krompir, maslinovo ulje…
Japanke su nadaleko čuvene po blistavoj kosi i porculanskom tenu. Njihova tajna leži u kamelijinom ulju, koja sadrži dosta belančevina i masnih kiselina. Stručnjaci kažu da je dovoljno jednom nedeljno kašiku ovog ulja utrljati u vlažnu kosu, blago masirajući. Zatim na glavu treba staviti topao peškir i posle pola sata kosu treba oprati i dobro isprati. Osim na kosu, japanske žene kamelijino ulje stavljaju i na lice. Za piling lica koriste mleveni azuki pasulj, ali i pirinčane mekinje. Kremama za suvu kožu japanski farmaceuti česeto dodaju ulje od ajkuline jetre.
Meksikanke koriste piling od šećera i limunovog soka za ruke, a kada je reč o licu upotrebljavaju redovno alojino ulje, bogato belančevinama, vitaminima i vodom. Alojino ulje ili gel ublažava bore i umiruje kožu.

 

Kafom protiv celulita
Ruskinje talogom od kafe masiraju kožu zahvaćenu celulitom. Dame iz Šri Lanke ne mogu da zamisle negu bez pilinga od papaje, dok Vijetnamke koriste masku za lice od pirinčanog brašna i susamovog ulja.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here