Mesić namerava da smeni načelnika Generalštaba generala Josipa Lucića, i da na njegovo mesto postavi generala Darka Grdića, sadašnjeg šefa Vojno-bezbednosne obaveštajne agencije. Na njegovo mesto treba da dođe sadašnji Grdićev zamenik, general Ognjen Preost.
Poznavaoci situacije tvrde da bi Mesić ovim potezom i nakon odlaska mogao imati uvid u stanje u vojno-obavještajnoj agenciji i vojsci, pa zato ne želi da promene u vrhu vojske ostavi svom nasledniku, tvrde izvori lista i navodi da bi Lucića zamenio general Grdić, koji je "njegov čovek". |
Prema informacijama lista, Mesić je odmah nakon povratka iz Rusije razgovarao s premijerkom Jadrankom Kosor i zatražio da se o njegovm predlogu izjasni najkasnije do srede, s obzirom na proceduru kadrovskih promena i da je još kratko vreme predsednik države.
General Lucić je na čelu Hrvatske vojske od 15.janura 2003. i već je nekoliko puta bio pred smenom. Poslednji put pre tri meseca, kada je Mesić o tome razgovarao i s Jadrankom Kosor.
Drugi petogodišnji mandat ističe mu 2012. godine. Zato čudi činjenica da Mesić sada, mesec dana pre kraja mandata, traži promene u vojnom vrhu, navodi list.
Nije tajna, piše list, da je Grdić na mesto šefa vojne obaveštajne agencije došao uz pomoć Saše Perkovića, predsednikovog savetnika za nacionalnu bezbednost sa kojim je i rodbinski povezan.
Grdića smatraju za jednog od najobrazovanijih generala i oficira koji bi bio po volji komandi NATO. On je u Briselu proveo četiri godine kao hrvatski vojni izaslanik pri NATO-u.
U kuloarima se podseća da je upravo on, u periodu od 1994. do 1998, godine bio načelnik Uprave rodova. Njegov zadatak je bio propisivanje dokumentacije za upotrebu raznih rodova i jedinica i za korićenje različite municije.
U to spada i regulisanje dokumentacije o upotrebi artiljerije. Zato se smatra da bi i on mogao odgovarati na pitanja o načinu vođenja artiljerijskih dnevnika u vreme operacija Bljesak i Oluja.
Brigadni general Ognjen Preost treba da zameni Grdića i takođe je u krugu Mesićevih generala.
Predsednik mu nikada nije zaboravio činjenicu da je 2001. godine u vreme pobune alkara stao na njegovu stranu, zbog čega je bio izbačen iz Alkarskog društva.
Poznato je i da je Preost spominjan 2000. godine kao učesnik operacije "Kameleon", koja je obuhvatala praćenje i prisluškivanje nevladinih organizacija.
Pre godinu dana vanredno je promovisan u čin generala, čime je postao najmlađi oficir tog ranga u istoriji Oružanih snaga, podseća "Jutarnji list".