On je na Slovenačkom poslovnom klubu, koji je održan u hotelu Kontinental, istakao da se – ako se uračunaju ulaganja i u novcu, i u robi – ukupne investicije Slovenije u Srbiji procenjuju na oko milijardu dolara, pa tako Slovenija zauzima sedmo mesto po nivou ulaganja u našoj zemlji.
Janković je istakao da oslonac međusobnoj saradnji naročito daje više od 400 preduzeća koja su sa slovenačkim kapitalom registrovana u Srbiji.
Na tržištu Srbije već su brojni slovenački giganti i brendovi – "Gorenje", "Triglav", "Merkur", "Droga Kolinska", "Merkator" – a slovenačke investicije koncentrisane su u sektoru finansijskih usluga, osiguranju, automobilskoj industriji, građevinarstvu…
Prema rečima Jankovića, trenutno su aktuelna dva velika investiciona projekta – preseljenje dela proizvodnje velenjske fabrike "Gorenje" u fabriku u Valjevu i investicija celjske industrije "Cinkarna" u Inđiji, vredna 21 milion evra, koja treba da uposli 53 radnika.
Ulaganja naše zemlje u Sloveniji u posmatranom periodu iznose manje od 100 milona dolara i daleko su od postojećih potencijala.
Najveća srpska investicija u Sloveniji je kupovina kompanije "Hermes softlab" od strane beogradskog "Komtrejda" i kupovina hemijske industrije "Šampionka" koju je realizovala srpska "Beohemija".
Janković je naglasio da treba dalje raditi na unapređenju ekonomske saradnje i fokusirati se na olakšanje plasmana sprske robe na slovenačko tržište, poboljšanje saradnje inspekcijskih službi i unapređivanje tehničke saradnje.
Janković je istakao da Srbija i Slovenija beleže i konstantan rast trgovinske razmene koja je u poslednjih devet godina dostigla 5,3 milijarde dolara.
Pad razmene zabeležen je jedino u prošloj, godini krize, napomenuo je on i dodao da je veliki deficit na srpskoj strani počeo da se smanjuje pre svega zahvaljujući slovenačkim kompanijama u Srbiji, koje izvoze u Sloveniju ("Livnica Kikinda", "Impol Seval", "Gorenje"…).
Janković je podsetio da Slovenija spada među deset vodećih zemalja investitora u Srbiji i da je, takođe, vodeći spoljnotrgovinski partner.
Kako je istakao, na snazi su brojni bilateralni ekonomski sporazumi, kao što su sporazumi o podsticanju i zaštiti investicija i izbegavanju dvostrukog oporezivanja, koji olakšavaju ekonomsku saradnju.