Ni ovogodišnji, 67. Međunarodni sajam knjiga, koji je nedavno završen u Beogradu, nije prošao bez učešća udruženja i pisaca iz dijaspore. Oni koji neguju veze sa maticom u oblasti kulture i umetnosti jedna su od najvažnijih spona između Srbije i naših ljudi u rasejanju. Ove godine, u okviru predstavljanja koje je organizovala Uprava za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu Ministarstva spoljnih poslova Srbije, posebnu notu dali su pisci i pesnici, članovi bečkog udruženja Fokus.
U ime Fokusa goste je pozdravila Vesna Jovanović Klinger, osnivač i doskorašnja predsednica tog udruženja, koja je zahvalila Upravi za saradnju s dijasporom, ali i profesoru Petru Gojkoviću iz Pariza, idejnom tvorcu Karavana kulture, čiji je Fokus deo, odnosno domaćin u Beču već četiri godine. Ona je podsetila da se u Austriji, nažalost, ne prepoznaje srpski jezik samostalno, već kao deo BHS jezika, ukazujući da bi srpska zajednica u toj zemlji mogla i mnogo više da doprinese i da se sama ostvari ukoliko bi dobila status nacionalne manjine.
Poručila je da je u ovim vremenima – sloga potrebnija nego ikada.
– Samo svi zajedno možemo ostvariti svoje ciljeve – istakla je Jovanović Klinger.
Predstavile su se zatim pesnikinja Nataša Pajković i novinarka i spisateljica Biljana Biba Petrović.
Nataša Pajković se predstavila pesmom “Srpska čast”, iz svoje zbirke poezije “Da li se i to ljubav zove”, koja nosi snažnu poruku u sebi. Biljana Petrović publici je pročitala deo svoje “Zašto”.
Grupa Two fingers i hor “Kraljica Marija” izveli su splet pesama, počevši sa “Ovo je Srbija”.
Završna reč pripala je profesoru Petru Gojkoviću, koji je zahvalio organizatorima i poželeo prisutnima sve najbolje u životu i stvaralačkom radu, sa neizbežnom, iskrenom željom za ponovno viđenje i još veće zbližavanje matice i dijaspore.
Matica i više da pomogne
Književnice Dragoslava Koprivica i profesorka dr Radmila Tonković, koje su nedavno u Beču promovisale svoja dela upravo u organizaciji udruženja Fokus, bile su i na ovom skupu. Koprivica je primetila da se u dijaspori sve najviše svodi na entuzijazam pojedinaca i da bi država trebalo da povede još više računa o Srbima u rasejanju.
Profesorka dr Radmila Tonković se sa radošću prisetila gostovanja u Beču kada je predstavila dve knjige. Ona je članica i Ruske akademije nauka, a njena knjiga “Nebeske heroine sveta” uvrštena u udžbenike Vazduhoplovne akademije u Rusiji, pa je istakla ” da se oseća kao pisac više u dijaspori, nego u svojoj zemlji”.