Boban Ristić
Marko Čadež

Sporazum o slobodnoj trgovini koji je u Kairu potpisan u prisustvu  predsednika dveju država, Aleksandra Vučića i Abdel Fatah al-Sisija,  otvara novu etapu privredne saradnje Srbije i Egipta i omogućiće srpskim privrednicima da profitabilnije i konkurentnije posluju ne samo na egipatskom nego i na tržištu čitave Afrike, istakao je predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež. 

On je zahvalio političkim liderima, jer stvaraju uslove da privreda uspešnije posluje. „Velike su stvari pred nama, veliki ugovori su sada mogući, kako u oblasti poljoprivrednog, prehrambenog sektora, tako i u oblasti novih tehnologija, zajedničkih projekata i investicija u  građevinarstvu, automobilskoj, hemijskoj, farmaceutskoj industriji…“, naglasio je predsednik PKS uoči Poslovnog foruma u Kairu, koji se održava u okviru dvodnevne posete državno privredne delegacije Srbije Egiptu.

Ukazao je da su kompanije iz Srbije sa egipatskim partnerima počele da rade na zajedničkim projektima i pre Sporazuma o slobodnoj trgovini, koji je omogućio finalizaciiju saradnje i konkretnih poslova.

„Već u septembru očekuje se otvaranje zajedničke proizvodnje domaće kompanije Sigma i egipatskog partnera u oblasti proizvodnje dezinfekcionih sredstava.  Niška Neomedika takođe kreće do kraja godine sa fabrikom reagenasa za medicinske svrhe, a Eliksir iz Prahova radi na velikom projektu saradnje sa egipatskim partnerima u oblasti prerade fosfatne rude za potrebe automobilske industrije“, naveo je Čadež.

Podsetio je da Egipat ima sporazume o slobodnoj trgovini sa gotovo svim zemljama na afričkom kontinentu, kao i da zahvaljujući razrađenom logističkom habu za čitavu Afriku, srpskim proizvođačima neće biti skupo da sa egipatskog tržišta izvoze na čitav afrički kontinent.

Predsednik PKS tokom posete Egiptu, sastao se i sa Ahmedom el Vakilom, predsednikom Federacije egipatskih komora, Ala Ezom, generalnim sekretarom Federacije egipatskih, afričkih i mediteranskih privrednih komora i Abdel Azizijem al Gamalom, direktorom El Sevedi grupe za Evropu, jednom od najvećih egipatskih kompanija koja posluje u različitim oblastima.

„Kompanija El Sevedi koja je gradila čitav novi Kairo, zainteresovana je za velike investicije u Srbiji i saradnju sa firmama u oblasti građevinarstva i proizvodnje auto delova, što je važno da bismo pojačali kapacitete i unapredili našu industriju“, rekao je Čadež.

Aleksandar Kolić, izvršni direktor za finansije firme Sigma Crvenka ističe da su se potpisivanjem Sporazuma o slobodnoj trgovini Srbije i Egipta stvorili uslovi da finalizuju zajednički projekat sa partnerom iz Egipta u oblasti proizvodnje dezinfekcionih sredstava. „Radi se o zajedničkoj kompaniji koja treba da bude joint venture poduhvat, a otvorila su nam se i vrata za potencijalni izvoz tehnologije za tretman i dezinfekciju pijaće vode“, ukazao je Kolić, navodeći da će prvi izvoz krenuti u septembru.

Generalni direktor Inmold grupe Slobodan Janković ističe da ta kompanija koja se uglavnom bavi proizvodnjom opreme za proizvodnju ambalaže za hranu, posluje na tržištu Egipta od 2014. godine, kao i da već godinama uspešno rade u Tunisu, Nigeriji, južnoj Africi…

Uoči Poslovnog foruma Srbija-Egipat, na kojem učestvuje oko 50 kompanija iz Srbije i oko 60 egipatskih, održan je i sastanak predstavnika PKS sa privrednicima i predstavljene mogućnosti poslovanja na egipatskom tržištu, a  razmenjena su i iskustva domaćih firmi koje već imaju partnere u Africi..

Ukupna spoljnotrgovinska razmena Srbije i Egipta u 2023. godini iznosila je 88, 3 miliona dolara, od čega je naš izvoz bio vredan 41,7, a uvoz 46,6 miliona dolara.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here