Slikama na kolena oborila i Bobija Fišera

0

CRVENO-BELI SVET: Izložba u Berlinu Simonida Đorđević

 

Kada je pitao koliko košta poster, slikarka Simonida Đorđević je rekla da ne košta ništa, što ga je ostavilo u neverici. Onda ih je uzeo nekoliko. "On je zaista čudan čovek", rekla je Simonida tada o šahovskom geniju.

 

 

 

Školovana glumica

Zanimljivo je da je Simonida Đorđević zapravo završila glumu i najpre radila u pozorištu, ali se vrlo brzo okrenula slikarstvu, što ne čudi, jer su joj majka i sestra takođe slikarke.

 

Posle samo par godina postigla je neverovatan uspeh, jer je radila portrete žena na neobičan način. Imala je po četiri izložbe godišnje.

– Dok je gluma dinamična, slikarstvo je drugačije, traži harmoniju, drugu vrstu koncentracije – kaže Simonida.
Ona se i danas povremeno bavi glumom, a posebno je ponosna na svoju monodramu po spisima "Molitve na jezeru" Nikolaja Velimirovića.

Da je ova priča tačna potvrdila je sama slikarka u telefonskom razgovoru, koja zbog obaveza nije mogla da dođe na otvaranje svoje prve izložbe u Berlinu.

 

Simonida je priču dopunila detaljem da je Jezdimir Vasiljević, organizator spektakularnog meča, kupio po jednu njenu sliku za Fišera i Spaskog, koju je Bobi Fišer sve vreme držao u svojoj sobi.

Ljiljana Vulin-Hinrihs, vlasnik galerije "Subjekt-objekt", je sada Berlincima pružila priliku da zavire u "Simonidin crveno-beli svet", kako je zvanično nazvala izložbu.

– Simonida je jedna od najpoznatijih i najprodavanijih slikarki iz Beograda, a njena dela su srpski autentična, pokazuju radost življenja i jedan lepši svet – izjavila je ova galeristkinja.

Među Simonidinim slikama upadljivo mesto zauzimaju veliki formati, koji imaju jarkocrvenu pozadinu, sa kontrastima bele kaligrafije iz koje kao da izbija svetlost.

– Kolorit je za mene jako važan, moje boje su srpske boje i kroz njih govori srpsko podneblje.

 

Ja sam taj ciklus crveno-belih slika nazvala "Varzilo" što je ime za karmincrvenu, boju koja se koristi za farbanje uskršnjih jaja. Pokušavam da uđem u arhetipske simbole koji govore o pozitivnom. U mojim slikama svetlost mora da izbija iz bića – objašnjava ova neobična umetnica.

Iako na prvi pogled deluje kao srpska ornamentika, pažljivijim zagledanjem se otkriva da tu ima i drugih elemenata, što slikama daje univerzalni smisao. Dok su na slici "Nebeska Srbija" prikazani car Lazar i carica Milica kroz motive pirotskih ćilima, na slici "Pad u raj" je uzet anđeo sa litvanskog reljefa u bakru, a na slici "Poezija" su izmišljeni heksagrami po uzoru na simbole iz "Ji Đing", kineske knjige koja služi za tumačenje sudbine.

Prodajna izložba u Belzigerštr. u Berlinu, biće otvorena do 17. marta.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here