Polaganjem venaca kod spomen-kosturnice na Gučevu, planini iznad Drine, nadomak Loznice i Banje Koviljače, obeležena je 110. godišnjica jedne od najkrvavijih bitaka u Velikom ratu. Na Gučevu su se okupili brojni poštovaoci palih gučevskih junaka, a toga dana je održan i četvrti Gučevski marš, pod sloganom “Sledimo duh svojih predaka”. Od Pokrovske crkve u Loznici do večne kuće palih srpskih vojnika pešačilo je više od 500 učesnika svih generacija.
Na svečanosti je posle izvedene himne Srbije govorio Marko Jovanović, član Gradskog veća, koji je kazao da su se srpski vojnici uzdali u svoju slogu, snagu i odlučnost da brane porodice, sela i gradove, zbog čega su i uspeli da 55 dana na Gučevu zaustave višestruko jačeg neprijatelja vodeći žestoke borbe.
– Naši junaci koji su živote položili na oltar otadžbine bili bi, siguran sam, ponosni kad bi videli ovu srpsku mladost, sve vas koji ste došli danas ovde. Grad Loznica uvek će obeležavati i od zaborava čuvati ovaj i svaki drugi datum naše slavne i herojske istorije. Samo složni, ujedinjeni možemo uraditi mnogo dobrih stvari za naš grad i našu državu Srbiju – rekao je on i zahvalio učesnicima Gučevskog marša što čuvaju uspomenu na pale gučevske junake.
Ovogodišnji marš bio je posvećen generalu Pavlu Jurišiću Šturmu, komandantu Treće armije koja se pre 110 godina na ovom mestu borila protiv Austrougarske vojske. Gučevska bitka, poznata kao Bitka iznad oblaka, deo je operacije Bitke na Drini, a trajala je od 8. septembra do 6. novembra 1914. godine. Na Gučevu su 55 dana vođene teške borbe. Mada malobrojniji i lošije opremljeni srpski vojnici uspeli su da zaustave nadmoćnijeg neprijatelja, ali su, ipak, 6. novembra austrougarske jedinice zauzele Gučevo. Srpske snage su se povukle, ali su otporom uspele da daju vremena generalu Živojinu Mišiću i Vrhovnoj komandi da pripreme vojsku za pobedonosnu Kolubarsku bitku. Bitka na Gučevu bila je jedna od prvih rovovskih bitaka na svetu i jedna od najtežih borbi u Prvom svetskom ratu.
Mladen Lazić se ispred Udruženja Gučevski marš zahvalio učesnicima marša, a posebno deci i njihovim roditeljima koji ih vode pravim putem u ova teška vremena.
– Veliko hvala našoj braći s one strane Drine s kojom dokazujemo da ona nije granica nego kičma srpstva, kao i svima koji su došli sa svih strana Srbije da podrže marš. Sve vas pozivam da volimo i čuvamo ovu zemlju, budemo složni, jer samo će sloga biti poraz vragu – kazao je on.
Nikola Filipović, predsednik Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1918 njihovih potomaka i poštovalaca iz Beograda, govorio je o značaju bitke na Gučevu, podsetio na sudbinu najmlađeg vojnika Prvog svetskog rata Momčila Gavrić, i hrabru rusku bolničarku Darju Aleksandrovnu Korobkinu koja je poginula na Gučevu pomažući srpskim ranjenicima.
– Srpski vojnik je uvek pobeđivao, fizički ili duhovno, najčešće i jedno i drugo, zato što je uvek isključivo branio svoje ognjište – rekao je Filipović.
Marina najmlađa u koloni
Ovogodišnji Gučevski marš bio je najmasovniji do sada, a među onima koji su prevalili 11 kilometara od Loznice do vrha Gučeva bio je i bračni par Vasiljević, Aleksandra i Stefan. Ovi mladi Lozničani do vrha planine došli su sa petnaestomesečnom ćerkicom Marinom koju su gurali u dečjim kolicima na kojima je bila velika srpska zastava. Ova hrabra trojka kaže da će ih u decembru biti četvoro, jer čekaju još jednu devojčicu, jer je Aleksandra trudna. Iako u drugom stanju, ona je uspela da prepešači ceo marš.
Neprijatelji u istoj kosturnici
Na dane jedne od prvih rovovskih bitaka na svetu u kojoj su obe strane pretrpele velike gubitke podseća spomenik koji je austrougarska vojska u vreme okupacije 1916. počela da gradi svojim izginulim vojnicima, ali ga nije završila. Udruženje srpskih rezervnih oficira i ratnika je spomen-kosturnicu završilo 1929. godine i od tada ima današnji izgled. Inače, u njoj su posmrtni ostaci palih srpskih vojnika kao i pripadnika neprijateljske vojske i jedan je od retkih primera da na istom mestu zajedno počivaju soldati dve neprijateljske strane.
SAMO NAPRED, NEKA VAM JE SREĆAN PUT.
Најмлађа је била Милена Чучковић, стара 7 месеци