Ž. Marković
Praznik za oči: Omladinci KUD-a "Dimitrije Belivakić" iz Bukovča

U Štubiku je održana 49. manifestacija Krajinski običaji, koja se organizuje u spomen na istorijsku bitku kod Štubika i Malajnice. Jedna od najstarijih smotri izvornog narodnog stvaralaštva u Srbiji okupila je kulturno-umetnička društva iz Štubika, Kobišnice, Jabukovca, Bukovča, Sikola, Šarkamena i Podgorca.

Milivoje i Ljubiša Stojković i Miroslav Žikić

Zadržane su tradicionalne karakteristike, pa je posle defilea učesnika, izgovorenih reči sećanja na bitku koja se odigrala u vreme Prvog srpskog ustanka, svečanog otvaranja i programa u kome su učestvovala kulturno-umetnička društva iz opština Negotin i Boljevac, manifestacija zaokružena izborom najlepše čobanice i takmičenjima u narodnim veštinama. Manifestaciju Krajinski običaji, pod pokroviteljstvom Opštine Negotin, organizovali su Dom kulture “Stevan Mokranjac” iz Negotina, Mesna zajednica Štubik, KUD Prerast i OŠ “Hajduk Veljko” iz Štubika.

Zlatne ruke iskusnih prelja

– Našli smo se u Štubiku na Krajinskim običajima, koji su posvećeni bitki na Štubiku i Malajnici. Krajinski običaji se održavaju u čast te velike pobede i za očuvanje kulture, tradicije i običaja naših krajeva. Sledeće godine su jubilarni 50. Krajinski običaji. Opština Negotin je glavni pokrovitelj i dužna je da čuva tradicije i običaje našeg naroda. Zahvaljujem se ovom prilikom svim kulturno-umetničkim društvima i svim organizatorima koji su pomogli ovu manifestaciju da ovaj dan bude prelep u Štubiku, po lepom vremenu, bilo je dosta ljudi i sve je proteklo u najboljem redu. Mladost je prevladala i tu smo da čuvamo tradiciju naših predaka koji su imali slavnu prošlost – ukazuje za “Vesti” Bogdan Gugić, zamenik predsednika opštine Negotin.

Delegacija na čelu sa Bogdanom Gugićem polaže venac palim borcima

Jovanka Vanja Stanojević, direktorka Doma kulture u Negotinu, ističe da im je posebno zadovoljstvo što su pod pokroviteljstvom opštine Negotin i tradicionalnih suorganizatora iz Štubika uspeli da i ovaj dan učine prelepim:

Bojan Dukić (KUD “Prerast” iz Štubika)

– Sve je proteklo u znaku amaterizma i velikog entuzijazma. Ja se posebno zahvaljujem svima onima koji su našli snage da danas nastupe na ovoj otvorenoj sceni i svima koji su došli da ih bodre. Da ove manifestacije nema ne bismo saznali koliko je bogata naša tradicija, naš folklor i pesma. Tradicionalni Krajinski običaji, koji se obično organizuju u junu, ulaze u neku svoju jubilarnu godinu. Mi zapravo danas predstavljamo istoriju i iduće godine u ovo vreme ćemo obeležiti pet decenija trajanja Krajinskih običaja u opštini Negotin. U to ime želim da kažem: Hvala svima koji podržavaju i pomažu ovu manifestaciju i da poručim: Živeli entuzijazam, lepota i mladost. Ovde je prikazano kompletno bogatstvo našega kraja počev od one malene, najlepše čobanice koja je rođena 2014. godine. Dakle znamo da cenimo i poštujemo tradiciju.

Tatjana Nikolić sa sinom Milanom (KUD “Voja Čurić” iz Kobišnice)

Uz raskošan folklorni program održana su takmičenja u brzom predenju vune, bacanju kamena sa ramena, spremanju kačamaka, skoku udalj, potezanju čobanskog štapa, nadvlačenju konopca, a održan je i izbor najlepših čobanica (Anđela Miljković iz Jabukovca, Sofija Đurić iz Šarkamena i Milena Stojković iz Štubika). Tanja Trandafilović se pokazala kao najumešnija u spremanju kačamaka. Najbolji u bacanju kamena sa ramena su Ivan Vujić iz Malajnice (10,06 m), Doris Nikolić iz Malajnice (9,78 m) i Bojan Živanović iz Jasenice (8,92 m). U skoku udalj najspretniji su bili Aleksandar Ilić iz Bukovča (2,40 m), Nenad Tomić iz Kobišnice (2,14 m), Željko Pavlović iz Dupljana (2,13 m). U potezanju čobanskog štapa najumešniji su bili Goran Marinković iz Štubika i Ivan Pavlović iz Dupljana, a u nadvlačenju konopca ekipe iz Štubika i tim sastavljen od učesnika iz Kobišnica i Bukovča.

Nataša, Sofija i Milica iz KUD-a Vrelo iz Šarkamena

Najbolja prelja je Slavka Mađarević iz Kobišnice. Ona je isprela konac dužine 3,01 m. Ovo joj je bio treći nastup u Štubiku.

Tamara, Tijana, Anđela, David i Vanesa (KUD “Dimitrije Belivakić”)

– Prošle godine sam osvojila treće mesto, sada prvo i tako. Inače u Kobišnici se slabo koristi predenje vune. Ja sam naučila od moje prababe da predem, ali današnja omladina nije zainteresovana za ovu veštinu. Ova preslica i vreteno su mi uspomena od moje prababe, stari su više od 100 godina. Koristim je samo na ovakvim manifestacijama. Mladi danas radije kupe par čarapa, neće da se muče i da predu, kažu da nemaju vremena za to, a ceo dan stoje sa mobilnim u ruci ili sede pored kompjutera – govori Slavka.

Goran Marinković najjači u potezanju štapa

Dragan Pavlović, predsednik KUD-a “Dimitrije Belivakić” iz Bukovča, napominje da je čast učestvovati na ovakvoj smotri.

Najlepše čobanice

– Inače, na Susretima sela u našoj opštini smo imali najviše učesnika, između 80 i 90, pa je to bilo ubedljivo najmasovnije udruženje ove godine. Imamo sve sekcije, dve starije grupe, omladinsku, dečju, kao i školicu folklora za najmlađe, stalni orkestar u KUD-u, solo pevače i svirače… Učestvujemo na Susretima sela, na svim manifestacijama po Srbiji, sarađujemo sa folklorašima u Makedoniji, Bugarskoj, često putujemo po zemljama Evrope, naravno koliko dozvoljava situacija u ova vremena, ali gledamo da budemo maksimalno aktivni kad je god moguće – objašnjava Pavlović za “Vesti”.

Slobodan Botić

Frula u genima

– Frulu sviram od kada znam za sebe, od sedme godine. Prvo je moj otac svirao violinu i frulu, moj brat i ja sviramo frulu, istim putem je krenuo i moj sin koji svira i saksofon. Sviram samo vlaške melodije za dušu i vlaška kola. Pored desetak frula koje imam u celoj oktavi, sviram i duduk, okarinu i zurlu. Probao sam da sviram i violinu, ali ne ide. Tako da smo se moj brat Ljubiša i ja opredelili samo za frulu – kaže frulaš Milivoje Stojković iz Valakonja kod Boljevca.

Dečja grupa KUD-a “Floričika”

Vlaške igre iz Jabukovca

– Udruženje Floričika postoji od 1970. godine i imamo više sekcija. Imali smo i po 120 članova, a sada oko 70. Pri našem udruženju deluju dečji i omladinski ansambl i veterani. Takođe imamo i dramsku i muzičku sekciju, grupu pevača, kao i vokalne i instrumentalne soliste. Nastupali smo na raznim televizijama, u stranim državama, a najviše u našoj lepoj Srbiji. Više puta smo bili sveukupni pobednici Susreta sela u opštini Negotin. Nedavno smo bili u Gradskovu, gde smo se sa dečjom grupom plasirali na republičku smotru u Badnjevcima pored Kragujevca. A sa omladinskim folklorom u Velikom Izvoru smo se plasirali za takmičenje seoskih koreografija, koje će se održati u Kličevcu pored Požarevca. Igramo svoju poznatu koreografiju “Vlaške igre iz Jabukovca”, a izvodimo i ostale vlaške igre iz Istočne Srbije – izjavio je Nenad Bogosavljević, predsednik AKUD-a Floričika iz Jabukovca.

“Čučuk Stana” na sceni

Pomoć kompjutera

Zlatko Velimirović, potpredsednik KUD-a “Čučuk Stana” iz Sikola, srećan je što su učestvovali u promovisanju narodnog blaga Negotinske Krajine.

Ivana Ilić iz Štubika

– Posle dve godine naš KUD je počeo ponovo da radi jer je zbog korone sve stalo. Imamo sedamdesetak članova u tri kategorije, dečji i omladinski ansambl i stariju grupu. Danas smo došli sa omladinskom grupom, poznatom po izvođenju izvornih igara iz Sikola i Negotinske Krajine. Sve je manje muzičkih pratnji, pa smo prinuđeni da igramo uz pomoć “fleške”, odnosno kompjutera – naglašava Velimirović.

Ansambl KUD-a Podgorac

Nadahnuće za decu

Boban Milić, prvi čovek KUD-a Podgorac, iz istoimenog sela u opštini Boljevac, veli da mu je ovo treće ili četvrto gostovanje u Štubiku.

– Prvo sam gostovao kao igrač, a sada eto i kao predsednik našeg udruženja. Došli smo sa najmlađom grupom i tu su i moje dvoje dece. Predstavljamo vlaške igre, jer u Podgorcu žive pretežno Vlasi. Trenutno naše društvo broji 50 članova i imamo četiri ansambla, tri aktivna i jedan je u pripremi. Reč je o najmanjim igračima i planiramo da sa njima nastupimo sledeće godine. Ove godine smo imali dva snimanja za RTS-u, pa smo nastupali na festivalu Crnorečje u pesmi i igri. Kao najbolju dečju grupu nas su poslali ovde. Da nema ovakvih manifestacija, jedva bismo uspeli da zadržimo decu u narodnim nošnjama, ovo je njima vetar u leđa. Upoznaju nove drugove, stiču dragoceno iskustvo koje dele sa vršnjacima u školi – priča Milić.