commons.wikimedia/Bjoertvedt
Fabrika Fijata u Kragujevcu

Odziv radnika kragujevačkog Fijata je mali za dobrovoljni odlazak na jednogodišnji rad u Slovačku, gde se proizvode vozila Pežo 208 i Citroen C3, multinacionalne kompanije Stelantis.

Slaba finansijska ponuda i strah od koronavirusa razlozi su malog interesovanja, kažu zaposleni. Sindikalisti tvrde da je sve rezultat male uposlenosti pogona u Kragujevcu. Radnici su popunjavali formulare zašto ne žele na rad u Slovačku, jer je zbog malog odziva kadrovska služba Fijata tražila od radnika da odgovore zašto ne žele da idu.

Radnik u pogonu montaže Fijata Milutin Kličković dobro se informisao o pozivu poslovodstva da ode na rad u fabriku u slovački grad Trnava. Radnici sami plaćaju smeštaj i ishranu, a zarada je 850 evra. Ponuda mu nije privlačna.

– Kada je reč o radu u Slovačkoj na godinu dana, lično, nisam za to. Saslušao sam uslove. Prisustvovao sam sastanku. Ima više nepovoljnih stvari od povoljnih. Mala zarada. Problem sa koronom i dug period boravka. Opstanak kragujevačkog Fijata zavisi od dolaska novog modela. Niko ne zna kada će to da bude, ali, moje je mišljenje da neće u narednih godinu dana – naveo je Milutin Kličković, radnik Fijata.

Ništa od novog modela u Kragujevcu?

Početak ove godine kada su se spojile korporacije Pežo, Citroen i Opel sa Fijat-Krajslerom u četvrtog svetskog proizvođača automobila – Stelantis, kod radnika Fijata u Kragujevcu značio je tračak nade da će fuzija grupacija doneti novi model auta u kragujevačke pogone. Umesto toga, usledila je agitacija menadžera i supervizora da se ide u Slovačku. “Dobrovoljno”.

– Mi smo pre svega za to da svi radnici Fijata u Kragujevcu ostanu isključivo da rade u našoj fabrici, ovde u Kragujevcu. Nije vreme da se ide nigde iz države, pre svega zbog korone a druga stvar – vreme je da naša fabrika dobije novi model. Dok god država ne zavuče ruku u džep, teško da će biti novog modela – smatra Igor Anđić, sekretar sindikata “Nezavisnost” u Fijatu.

– Poziv radnicima Fijata da idu da rade u Slovačku jasna je poruka svima da praktično nemaju budućnosti ovde, u Fijatu u Srbiji. To je jasno vidljivo duži period, ako radite dva-tri dana tokom meseca. Prema informacijama koje dobijamo iz fabrike, odziv je vrlo mali, pa me to plaši da oni odluče na neki drugi način, nasilnim upućivanjem kod nekog drugog poslodavca – navodi Jugoslav Ristić, predsednik Samostalnog sindikata grada Kragujevca.

U 2020. godini proizvodne trake u kragujevačkom Fijatu radile su 80 dana. Ove godine plan je – 40. Odlazak radnika u Slovačku značio bi uposlenost kapaciteta od pet odsto, u odnosu na instalisanu proizvodnju od 300.000 vozila godišnje.

4 COMMENTS

  1. Zato što su to sve filozofi i neradnici koji žive na teretu građana Srbije već decenijama. Od kada znam za sebe toj fabrici tim radnicima uvek nešto nije potaman. Ja bih tu fabriku zatvorio pa da vidiš kako bi išli da rade. Carina i porez na strana vozila su bili papreni da bi se sačuvala Zastava i opet je na kraju sirotinja koja radi kod privatnika na minimalcu bez minimum prava koja imaju radnici u zastavi finansirala dolazak Fijata u Kragujevac.

  2. Ako niste hteli Nemce Opel.
    Mogli ste da pravite elektrcne da nisu neznalice prodale Litijum u Valjevu bud zsto i stranci ce nam prodaju nase baterije i vozila.
    Jos hoce da otkupe od onih ljudi i imanje bud zasto.

  3. Zato što nisu blesavi da rade za 600eur zive u tudjoj drzavi ne ustede nista , uslovi rada su ko u feudalizmu a Slovačka momentalno trpi krizu i nema posla ni za svoje gradjane

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here