EPA
epa08985912 People wait in their cars to be tested for COVID-19 at a pop-up testing center in Dandenong, Melbourne, 04 February 2021. Victoria is again in COVID-19 defence mode after a quarantine hotel worker tested positive for the virus and could be carrying a virulent overseas strain. EPA-EFE/LUIS ASCUI AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Pokazalo se da su svi koji su bili skeptici u vezi sa ponovnim uvođenjem sistema hotelskih karantina u Melburnu, izgleda bili u pravu.

Vlada Viktorije ponovo nije uspela da organizuje program tako da se virus ne raširi unutar lokalne zajednice, iako se premijer Danijel Endrjuz hvalio da ima najčvršću kontrolu karantina od svih država Australije.

Najnovije petodnevno zatvaranje Viktorije, koje je počelo u petak (u ponoć) i trebalo bi da se okonča u sredu 17. februara u 23.59, dokazuje da vlasti nisu izvukle pouke iz višemesečne izolacije Melburna, jedne od najdužih i najstriktnijih pandemijskih mera u svetu.

Za razliku od NSW, gde se zdravstvenom krizom upravlja daleko suptilnije i s manje rigoroznim pristup, viktorijanska vlada je, čim je brojka pozitivnih na koronu postala dvocifrena, ponovo zatvorila sve biznise i uvela potpuni “lokdaun” kako bi zaustavila širenje zaraze i sprečila eventualni treći talas epidemije.

To je bio razlog da poslovni lideri Melburna izađu sa stavom da je uvođenje 4. stepena restrikcija “gorko razočaranje”. Privrednici su zatražili da se na nacionalnom nivou zaustave zatvaranja i otvaranja država i gradova, jer je to izuzetno štetno za poslovnu zajednicu i celokupnu ekonomiju Australije.

Težak udarac za firme

Izvršna direktorka Poslovnog saveta Australije Dženifer Vestkot rekla je da će petodnevno zaključavanje imati “ogromne socijalne i ekonomske posledice”.

– Ovo je drugo zaključavanje uzrokovano viktorijanskim sistemom karantina u hotelima. Ovaj put ne bi smelo da bude tako dugo i destruktivno kao prethodno. Moramo da dostignemo stepen u kome hotelski karantin pravilno funkcioniše – naglasila je Vestkot i dodalo da je dalje upravljanje državom na ovaj način neprihvatljivo.

Vestkot je mišljenja da je Australiji potreban nacionalni okvir koji će omogućiti celoj državi i stanovništvu da žive sa virusom, ističući da i kratko zaključavanje ima veliki uticaj na poslovanje.

– Mala preduzeća će biti prinuđena da donesu odluke o otpuštanju osoblja ili oslobađanju od inventara. Avio kompanije moraju da otkažu hiljade letova i smena. Viktorijanska vlada mora da objasni zašto je ovaj korak neophodan i kako će tačno funkcionisati svaki pojedinačni posao u celoj državi. Ako NSW može da reši mnogo veće epidemije i održi državu otvorenom i ljude na sigurnom, nema razloga da druge države to ne učine – istakla je predsednica Poslovnog saveta Australije.

Njen stav deli i Pol Gera, izvršni direktor industrijskog lobija Privredne komore Viktorije.

– Viktorijanska preduzeća su uznemirena i frustrirana. Firme ne mogu i ne bi trebalo da nastave da plaćaju cenu za nedostatke i propuste u sistemu hotelskog karantina u Viktoriji – istakao je Gera.

Očekivalo se da će vikend biti obeležen nizom manifestacija – počevši od ulaska u drugu nedelju Australijen opena i drugih sportskih događaja, preko Lunarne nove godine, do Dana zaljubljenih i mnogobrojnih planiranih venčanja.

– Posao će ponovo morati da apsorbuje troškove gubitka zaliha, dok hiljade Viktorijanaca neće moći da rade. To je još jedan težak udarac za našu ekonomiju, koja je tek počela da staje na noge – naglasio je Gera.

Ugroženo mentalno zdravlje

Rečeno je da mere izolacije neće trajati ni dana duže nego što treba. I dok ovakva izjava drži vlasnike biznisa u nedoumici, građani su već u petak uveče ispraznili obližnje trgovine i na rafovima su osvanuli natpisi koji ograničavaju broj artikala koliko može da se kupi.
Zato i ne čudi što je povratak stroge izolacije u Viktoriji podstakao zabrinutost za mentalno zdravlje svih koji su se već borili sa višemesečnim zaključavanjem tokom 2020.

Organizacija za mentalno zdravlje “Bijond blu” rekla je da su osećaji anksioznosti normalan odgovor na neizvesnost i stres, i uputili su Viktorijance na Službu za podršku mentalnom zdravlju u toku pandemije virusa korona.

– Vesti o daljim ograničenjima u Viktoriji biće mučne za mnoge ljude s obzirom na ono što su doživeli prošle godine – rekao je vodeći klinički savetnik ove organizacije, dr Grant Blaški.

Australijski crveni krst i ostale organizacije su dostupne građanima ukoliko imaju bilo kakvih psiholoških poteškoća.

I premijer Endrjuz je svestan posledica odluke da zatvori državu na pet dana, što je potvrdio izjavom u subotu.

– Posvećeni smo da osiguramo podršku onima kojima je potrebna. Tu smo za svaku osobu koja pati od depresije ili anksioznosti, kao i za njihove negovatelje i porodice – rekao je premijer Viktorije, ne precizirajući šta to u praksi znači za stanovništvo Viktorije.
U svakom slučaju, šest miliona ljudi u ovoj državi sa zebnjom iščekuje sredu i novu objavu Endrjuzovog kabineta – o završetku ili produžetku potpune izolacije.

Stop za putnike iz inostranstva

Danijel Endrjuz je u subotu saopštio da Viktorija obustavlja sve međunarodne letove u narednom periodu, odnosno najmanje do četvrtka.

Odluka je doneta posle konsultacije sa saveznim premijerom Skotom Morisonom, koji je pre samo nedelju dana postigao dogovor sa svim državama da povećaju kvote na broj povratnika iz inostranstva, kako bi se što veći broj Ozija vratio kući. Umesto 1.310 putnika ove nedelje, Viktorija po svemu sudeći neće prohvati i nijednog…

Samo NSW ostao otvoren

U momentu kad jedna država u Australiji proglasi bilo koji stepen restrikcija, više se ne postavlja pitanje da li će ostale države reagovati zatvaranjem granica, nego kojom brzinom će to učiniti. Novi Južni Vels i premijerka Gledis Beredžiklijan su i ovog puta izuzetak, jer je granica prema Viktoriji ostala otvorena, s tim da svi koji su od 29. januara boravili u Viktoriji treba da se izoluju u kućama i slede petodnevni karantin do srede u ponoć.

Međutim, Zapadna Australija i Južna Australija, kao i Tasmanija su zatvorili svoje granice, baš kao i Severna Teritorija i Kvinslend koji su proglasili šire područje Melburna za žarište.

Šta je zabranjeno?

Evo i malog podsetnika šta je sve zatvoreno i šta ne sme da se radi tokom četvrte faze restrikcija u Viktoriji, koja je ponovo na snazi:

– Zatvorene su škole, crkve, prodavnice koje nisu od ključnog značaja, sportski centri i frizerski saloni

– Zabranjena su okupljanja na otvorenom i na zatvorenom, a dozvoljeno je jedino rekreativno treniranje sa članovima istog domaćinstva ili jednom osobom iz drugog domaćinstva

– Restorani i kafići mogu da rade samo porudžbine za poneti

– Venčanja nisu dozvoljena osim u izuzetnim situacijama, dok sahranama sme da prisustvuje do 10 osova i to jedino na otvorenom

– Posete bolnicama i staračkim domvima nisu dozvoljene osim u izuzetnim slučajevima kao što su poseta osobama na samrti

– Maske su obavezne u svakom trenutku kada se izlazi iz kuće, kako na otvorenom tako i na zatvorenom

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here