Sjediniti “nesjedinjene”

0

na bojištu: Ante Pavelić, poglavnik NDH, sa svojim vernicima ustaštva

Uporedo sa masovnim i pojedinačnim mučenjem i ubijanjem Srba, oduzimanjem imovine iole imućnima i njihovim proterivanjem iz gradova i sela, u prvo vreme u Srbiju, a docnije slanjem u razne logore, počela je i akcija na prisilnom pokatoličavanju čitavih sela i krajeva. Kada je, početkom 1942. godine, bila osnovana "Hrvatska pravoslavna crkva", u sastav katoličke crkve već je bilo uvedeno oko 200.000 duša. Nema sumnje da je ta akcija, od samog početka, vođena sa znanjem Vatikana, što se da videti iz akta koji je Kongregacija za Istočnu crkvu uputila zagrebačkom nadbiskupu, kao predsedniku Konferencije hrvatskih biskupa.
Akt, datiran u Rimu 12. jula 1941. godine, otkriva da je Vatikan očekivao velike uspehe od angažovanja – kako je navedeno – "na obraćanju nesjedinjenih (pravoslavnih Srba) u Hrvatskoj u pokornost papi". Pri tome se svi hrvatski biskupi, preko nadbiskupa, upozoravaju da paze da, tokom "obraćanja", ne izbijaju sukobi između katolika latinskog i istočnog obreda (unijata).
Karakteristična je poslednja rečenica u tom aktu: "Ako Vaša preuzvišenost predoči tu potrebu svojoj časnoj braći (biskupima) u Hrvatskoj, steći će se ponovo zasluga tim svojim dragocenim doprinosom za pravilan razvoj katolicizma, pošto sada postoje tolike nade za obraćanje nesjedinjenih". Posebnost ovog ukazivanja – da će "biskupi ponovo steći zasluge" ako uspeju da daju "veliki doprinos" koji se očekuje u Vatikanu – leži i u tome što je usledilo neposredno posle boravka poglavnika NDH u Rimu.

Izuzeci za unijate

"Pravilan razvoj katolicizma u Hrvatskoj" bio je, u stvari, zajednički poduhvat i interes katoličke crkve i države. Kao i ‘apel" biskupima iz Rima i zvanični dokumenti NDH svedoče da se i Pavelićeva vlast angažovala da mase Srba prelaze direktno na katoličku veru latinskoga obreda, a samo u izuzetnim slučajevima je dopuštala prelazak u uniju, sa istočnim obredom. Takvi izuzeci su dopuštani samo onim Srbima koji su živeli u mestima na područjima u kojima su od ranije postojale unijatske župe.
 

Otkrio mošti Cara Dušana

U pripremi ovog feljtona autor se poslužio knjigom prof. Radoslava Grujića "Političko-verska aktivnost Vatikana na Balkanu kroz vekove", objavljenoj četiri decenije posle njegove smrti.
Radoslav Grujić je rođen u Zemunu 29.juna 1878. a upokojio se na Hvaru 1955. Bio je srpski pravoslavni teolog i istoričar.
Posle završene gimnazije u Zemunu (1899). Studirao je prava u Beču i filozofiju u Zagrebu. Tokom Prvog svetskog rata bio je hapšen, zatvaran i duže vreme konfiniran. Godine 1919. bio je profesor u Beogradu, a zatim je prešao na novoosnovani Filozofski fakultet u Skoplju. Pokrenuo je i uređivao Glasnik Skopskog naučnog društva, osnovao je Muzej Južne Srbije i pokrenuo je njegovo glasilo. U ruševinama manastira Svetih Arhangela kod Prizrena pronašao je 1927. posmrtne ostatke cara Dušana.
Od 1937. godine je profesor istorije Srpske Crkve na Bogoslovskom fakultetu u Beogradu. Od 1939. je dopisni član Srpske kraljevske akademije nauka, odnosno Srpske akademije nauka i umetnosti. Godine 1945. je udaljen sa Beogradskog univerziteta i lišen nacionalne časti, jer je Radio Beograd, tada u službi nemačkih okupacionih vlasti tokom Drugog svetskog rata, prenosio njegova predavanja na Kolarčevom univerzitetu. Januara 2013. godine pokrenut je postupak za njegovu rehabilitaciju. Rehabilitovan je odlukom Višeg suda u Beogradu 14. marta 2014. godine. Objavio je više od 270 naučnih radova od kojih se mnogi odnose na opštu istoriju hrišćanske Crkve.

Dodatak "apelu" bio je letak namenjen pravoslavnim Srbima u Slavoniji i Sremu, štampan u "Biskupskoj tiskari u Đakovu". Đakovački biskup, u tom letku, kaže da "po naređenju Hristovom treba da bude jedno stado i jedan pastir" i da stoga treba uspostaviti crkveno jedinstvo u Nezavisnoj državi Hrvatskoj, a za sebe navodi da je "već do sada, primio u katoličku veru na hiljade pravoslavnih građana, koji su od države dobili svedodžbu čestitosti".
"Ugledajte se" – veli đakovački biskup u tom pozivu – "u ovu svoju braću, pak se što prije prijavite za prelaz u katoličku crkvu. Kao katolici vi ćete moći ostati u svojim domovima… i osigurati spas svojih duša."
Svakako ne bez biskupovog znanja, ako ne i po njegovom nalogu, po celom srpskom narodu u Hrvatskoj razleteli su se svakojaki misionari da pravoslavne "privole" da postanu katolici, služeći se pri tom "ubeđivanju" pretnjama da će im, inače, biti oduzeta imanja, kao i da će i čitava nepokorna sela biti odvedena u logore. Misionari, da bi bili što uverljiviji, nisu prezali ni od toga da naređuju mučenje, pa i ubistava.

Monstruozno ubistvo
Trebalo je, u stvari, dovesti pravoslavne Srbe u takvo psihičko stanje – ističe Radoslav Grujić – u kojem im ne bi preostajalo ništa drugo nego da se predaju u krilo "jedino spasavajuće" Rimske crkve.
Između bezbroj takvih slučajeva, on navodi primer franjevca Sidonija Šolca iz Našica. Taj fratar je ustašama naložio ubiju srpskog sveštenika Đorđa Bogića, ali je to učinjeno – kako je on uputio koljače – na najgrozniji način: Bogiću su prvo odsekli uši, pa nos i bradu, zatim su mu iskopali oba oka, a onda ga rasporili i još živom mu izvadili srce!
Franjevac je posle tog zločina otišao u Bogićevu parohiju i od Srba zatražio da "dobrovoljno" pređu u katoličku veru – ako žele da se spasu i ostanu na svojim ognjištima, inače će ih postići sudbina njihovog sveštenika.
Pred užasima takvog i sličnog terora mnoga srpska sela u susednoj slavonskoj Podravini klonula su i primila katoličku veru. Pater Šolc im je, da bih ih zastrašio, demonstrirao šta će ih snaći ako na to ne pristanu "svojom voljom": Sve stanovnike sela Poganovci, koji su ostali nepokolebljivi u svojoj veri i nikako nisu hteli da se pokore i pokatoliče, oterao je u Slavonsku Požegu, u logor, gde su na razne načine bili podvrgnuti torturi, i tek posle nekog vremena bili proterani u Srbiju.

Biskupi zatvorili oči
Tek posle punih sedam meseci ovako strašnog verskog terora nad pravoslavnim Srbima u Nezavisnoj državi Hrvatskoj, hrvatski biskupi su na konferenciji u Zagrebu, 17. novembra 1941. godine, doneli direktive i uredbe o "prelasku grčkoistočnjaka u katoličku veru". Da bi se te direktive sprovele izabrali su "Odbor trojice", koji će, "po sporazumu sa ministrom pravosuđa i bogoštovlja", raspravljati i rešavati sva pitanja koja se budu postavljala "glede konverzije grčkoistočnjaka na katoličku veru".
Ne može se ne primetiti, ističe Grujić, da čak ni tada, kao, uostalom, ni pre ni posle toga, hrvatski episkopat nije našao za potrebno da bar pomene, a kamoli da osudi, zlu sudbinu pravoslavnog sveštenstva i naroda. To što su episkopi pravoslavne crkve – hrišćanske, kao što je i katolička i po tome njoj najbliža crkva – kao i njihovi sveštenici i kaluđeri, već prvih meseci posle nastanka Nezavisne države Hrvatske, na najnečovečniji način, svirepo mučeni, ubijani, zatvarani i proterivani, njihove rezidencije, domovi, crkve i manastiri zaposednuti od katolika bili opljačkani i opustošeni, pa zatvoreni, popaljeni i porušeni, pa su čak i mnoga groblja ne samo oskvrnavljena nego i potpuno raskopana i uništena, a svi osvećeni crkveni predmeti za pravoslavna bogosluženja, kao i sve druge srpske dragocenosti i svetinje, razgrabljene i razvučene.
A to nisu činili neki kriminalci, već hrvatski državni službenici, ustaše, listom pripadnici katoličke vere, među kojima je bilo i mnogo katoličkih sveštenika koji su, što te zločine čini još sramotnijim, svim tim rukovodili i izdavali naredbe za mučenje i likvidacije pojedinaca i grupa pravoslavaca.
 

Sveopšta pljačka

Pljačka pravoslavnih dobara, posebno Srpske pravoslavne crkve, bila je sveopšta. Zna se, na primer, da je samo iz Srema odneseno u Zagreb oko 40 kamiona raznih dragocenosti predmeta iz patrijarskog dvora, katedralne crkve, biblioteka i arhiva u Sremskim Karlovcima i 15 fruškogorskih manastira i drugih gradskih i seoskih crkava.
Eto to je slika odnosa predstavnika Rimske crkve prema pravoslavnim Srbima u Nezavisnoj državi Hrvatskoj.
Posle godinu dana najužasnijeg terora nad Srpskom pravoslavnom crkvom i svima njenim pripadnicima, NDH je na razvalinama Srpske pravoslavne crkve osnovala "Hrvatsku pravoslavnu crkvu" – da okupi preostale Srbe u Hrvatskoj, koji nisu bili ni pobijeni ni proterani, a nisu hteli da se odreknu pravoslavlja i prime katoličku veru. A i to je učinjeno ne na inicijativu hrišćanske katoličke crkve nego pod spoljnim pritiscima.

KRAJ

 

 

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here