"Svaki prehrambeni proizvod koji ne može da se prati od mesta nastanka mora da bude uklonjen sa tržišta, bez obzira na njegov izgled i svojstva", naglasio je Dragin i naveo da je "sistem bezbednosti hrane koji gradimo takav da ga se ne bi postidele ni najrazvijenije zemlje sveta".
Dragin je podsetio i da je u 2009. godini u Srbiji izvršeno ukupno 170.000 inspekcijskih nadzora i podneto 6.000 prijava i zaključio da "Srbija postaje zemlja u kojoj se ni na koji način ne isplati varati na kvalitetu hrane". |
Ministar je podsetio da je osnova za stvaranje sistema bezbednosti hrane, koji će kontrolisati celokupnu proizvodnju hrane – od njive do police u supermarketu, novi Zakon o bezbednosti hrane "usklađen sa najstrožijim evropskim i svetskim standardima", koji je usvojen prošle godine.
Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Miloš Bugarin je naglasio da Srbija ima izuzetno velike agrarne potencijale, ali da ih tek treba iskoristiti na pravi način, ocenjujući da je "uvođenje upravljanja sistemom bezbednosti hrane jedan od primarnih ciljeva koje Srbija mora da ispuni".
Srbija raspolaže sa oko 4,2 miliona hektara obradive površine, odnosno 0,56 hektara po stanovniku, a da taj prosek u Evropi iznosi oko 0,3 hektara. |
On je kazao da je siguran da bi Srbija – ukoliko bi u potpunosti eksploatisala sve svoje resurse, ispoštovala sve standarde vezane za bezbednost hrane i tehnološke procese – do 2015. godine mogla da ostvari više od tri milijarde dolara u prometu poljoprivredno-prehrambenih proizvoda sa svetom i značajno veći spoljnotrgovinski suficit.
Ambasador Holandije u Beogradu Ronald Van Dartel ukazao je da će Srbija, sticanjem punopravnog članstva u Evropskoj uniji, dobiti veći pristup zahtevnom evropskom tržištu, ali će se istovremeno suočiti i sa većom inostranom konkurencijom na domaćem tržištu.
Organizator konferencije, koja se održava u hotelu "Kontinental", je Udruženje novinara za poljoprivredu "Agropres", u saradnji sa USAID-ovim "Agrobiznis" projektom i uz podršku Ministarstva poljoprivrede. |
On je dodao da je iz tog razloga neophodno usklađivanje domaćih propisa iz te oblasti sa postojećim evropskim propisima i dosledno sprovođenje novih propisa posle njihovog usvajanja.
Zamenik šefa misije Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) Merilin Šmit je rekla da je bezbednost hrane pitanje od ključne važnosti za sve, jer od nje direktno zavisi život i zdravlje ljudi, i ukazala da je u Srbiji, kao zemlji koja se oslanja na izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, ono ima i naročiti ekonomski i privredni značaj.