Na račune koje su građani sami prijavili prilikom upisa prava na besplatne akcije javnih preduzeća, a koji se vode kod poslovnih banaka i pošte, danas je uplaćeno po 1.700 dinara od do sada prodatih akcija iz Privatizacionog registra, kaže direktor Agencije za privatizaciju Vladislav Cvetković.
Na Badnji dan je prema rečima direktora Agencije za privatizaciju, građanima na poseban nenovčani-vlasnički račun biti preneto i po pet akcija NIS-a ukupne nominalne vrednosti od 2.500 dinara. Građani će moći da dobiju potvrdu u pošti da poseduju akcije, ali te akcije neće moći da budu odmah unovčene na berzi.
S obzirom na to da je NIS zatvoreno akcionarsko društvo, onog trenutka kad ta kompanija donese odluku o izlasku na berzu, akcijama će moći da se trguje, a Cvetković je preporučio građanima da to i sačekaju.
Direktor Agencije za privatizaciju je sugerisao građanima da ne prodaju akcije NIS-a sklapanjem kupoprodajnog ugovora, već da sačekaju da se to preduzeće pojavi na berzi i da se formira tržišna cena, za koju veruje da će biti veća od nominalne cene akcije NIS-a.
Građanima koji nigde nemaju tekući račun biće otvoren besplatni tekući račun u Poštanskoj štedionici, a novac mogu da podignu u filijalama pošte uz ličnu kartu.
Dinamika podele akcija: akcije NIS-a – 2010.
|
Ovakav obrt događaja, od najavljenjih 1.000 evra do 1.700 dinara (ili nešto manje od 20 evra), ekonomski stručnjak Kostadin Pušara ocenjuje kao "bruku za čitavu srpsku Vladu".
Od obećanih 1.000 evra, što je srpskoj Vladi poslužilo kao predizborni marketing, ova tragikomična priča je doživela tužan epilog za građane Srbije. Vlada je odlučila da na Badnji dan podeli po 1.700 dinara, što je ruganje čitavoj naciji, kaže Pušara.
"Pored ovakvih političara, bez reči i morala, srpski narod nema mnogo čemu da se nada. Jer kada od obećanih 1.000 evra, akcije padnu na 1.700 dinara, narodu preostaje da samo gleda u nebo", rekao je Pušara.
Prema njegovim rečima, u pitanju nije samo "cinizam Dinkićevog obećanja, nego cele Vlade".
"Bilo bi poštenije da je Vlada izašla u javnost sa priznanjem o olako datom obećanju, ali ne! Oni sa cinizmom dele građanima po 1.700 dinara, koje ni korisnicima socijalnih primanja neće mnogo pomoći", smatra sagovornik "Vesti".
Ekonomista Danijel Cvjetićanin slaže se sa ovakvom ocenom i dodaje da je priča o 1.000 evra – "klasična izborna prevara".
"Samim tim što je gospodin Dinkić pred izbore viknuo "dobićete po 1.000 evra" bilo je jasno da je reč o klasičnoj izbornoj prevari. Takva obećanja bi trebalo zakonom zabraniti, jer ovakve obmane prave od Srbije takozvanu banana državu, što mi zapravo već i jesmo", smatra Cvjetićanin.
Prema njegovim rečima, reč je o još jednoj parodiji koju su izveli političari na vlasti, ali dodaje da je ovo izrugivanje narodu tek sitnica u odnosu na ono šta su političari učinili ranijom privatizacijom.