Budući da u Svetom arhijerejskom saboru (crkvenoj skupštini) Srpske pravoslavne crkve još nema saglasja oko posete poglavara Rimokatoličke crkve Beogradu, stigao je poziv iz Vatikana da patrijarh Irinej i članovi Sinoda (crkvene vlade) posete papu Franju. Poziv je, prema navodima zrenjaninskog biskupa Ladislava Nemeta, o čemu su "Vesti" juče pisale, usledio posle inicijative iz SPC, a u papino ime srpskom patrijarhu zvanično ga je preneo šef vatikanske diplomatije nadbiskup Dominik Mamberti prilikom nedavne posete Beogradu.
Papa da dođe preko Jasenovca |
Verski analitičar Živica Tucić smatra da inicijativu iz SPC, kao i potonji vatikanski poziv, da srpski crkveni vrh prvi ode papi u goste, ne treba tumačiti u svetlu izreke koja kaže "Kad ne može breg ka Muhamedu, otići će Muhamed bregu".
– Odavno postoje signali iz vrha Rimokatoličke crkve o njihovoj želji da papa dođe Srbiju. Mislim, takođe, da nije najvažnije ko će kome prvi otići u posetu. Ništa spektakularno ne donose ti susreti.Osim što je to znak da se Crkve ne boje sopstvenih ekstremnih krugova, a takvih ima i u pravoslavlju i u katolicizmu. Sa papom su se u Vatikanu sastajali i poglavari drugih pomesnih pravoslavnih crkava, poput patrijarha carigradskog, rumunskog i aleksandrijskog, arhiepiskopa grčkog i kiparskog. Takvi susreti su u okviru crkvene politike pravoslavnih i rimokatolika da se zbližavaju i bolje upoznaju. Želja je ponovno crkveno ujedinjenje svih hrišćana, ali se jedinstvo eventualno može ostvariti ko zna kroz koliko generacija, ako bude Božja volja. Niko nema iluzija da je to kratkoročan posao. Vekovima nataložene razlike ne mogu se ni lako ni brzo prevazići – smatra Tucić.
On napominje da međucrkvene susrete velikodostojnika treba potpuno depolitizovati, a činjenica da je Vatikan i država ne treba da bude prepreka depolitizaciji.
– Crkvama treba omogućiti da same uspostave međusobno poverenje. Jer, ne samo da je celokupno hrišćanstvo u previranju, već mu je ugrožen i opstanak u pojedinim delovima sveta – ukazuje Tucić.