Sindikati Telekoma: Nemci bahati vlasnici

0

Sindikat Telekoma Srbije i Jedinstveni sindikat Telekoma Srbije su u otvorenom pismu predsedniku Srbije Borisu Tadiću i premijeru Mirku Cvetkoviću ocenili da do sada nije dat ni jedan održiv argument za prodaju kapitala te kompanije.

 

“Dojče telekom“ bahat vlasnik

 

U pismu je navedeno da je nemački "Dojče Telekom", koji je vlasnik 30 odsto OTE-a, najozbiljniji kandidat za kupovinu 40 odsto akcija Telekoma Srbija i ukoliko bi kupio ovaj paket akcija postao bi vlasnik telekomunikacija cele jugoistočne Evrope.

 

"Upozoravamo vladu da se ’Dojče telekom’ do sada pokazao kao bahat vlasnik u svim zemljama jugoistočne Evrope, čije je telekomunikacione kompanije kupio. Otpustio je ogroman broj zaposlenih, između 40 i 80 odsto", navodi se u pismu.

„Sve ukazuje da je odluku o prodaji 40 odsto akcija Telekoma država donela na prečac i bez čvrstih ekonomskih razloga, kao i da jedini razlog za prodaju može biti novac koji bi se dobio od prodaje“, smatraju sindikati.

 

To je novac, ocenili su, koji bi mogao da se dobije iz dobiti Telekoma Srbije u narednih četiri do šest godina, ako kompanija ostane u većinskom državnom vlasništvu, zbog čega sidnikat ne vidi razlog za prodaju.

 

U otvorenom pismu predsedniku Srbije i premijeru sindikati su upozorili da će ukoliko ne bude započet dijalog, biti prinuđeni da zaštite interese zaposlenih i kroz proteste.

 

Vlada Srbije odlučila je da proda polovinu od 80 odsto akcija koje poseduje u Telekomu Srbije i najavila da će oko 10. aprila objaviti tender za izbor savetnika u tom postupku. Preostali 20 odsto akcija u Telekomu poseduje grčka kompanija OTE.

Sindikati smatraju da je Telekom već nekoliko godina u konkurentskoj utakmici sa Telenorom i VIP-om pobednik na tržištu u oblasti mobilne telefonije, interneta i fiksne telefonije, pa zbog toga ne stoje argumenti izneti u javnosti da to preduzeće nije u stanju da se održi na nedavno liberalizovanom tržištu.

 

Kako se između ostalog navodi u pismu, Telekom Srbija je planirao da u ovoj godini investira 200 miliona evra i u fiksnu i mobilnu telefoniju.

 

Sindikalci su zatražili i da se cena akcija Telekoma koje će dobiti građani, bivši i sadašnji zaposleni veže za cenu akcija državnog paketa.

 

U pismu se, takođe, upozorava da bi prodajom 40 odsto akcija država izgubila kontrolu nad ovom kompanijom, jer bi, kada se akcije podele građanima, zaposlenima i bivšim zaposlenima državi preostalo između 15 i 20 odsto akcija.

 

"Prodajom Telekoma Srbija prodaje se i Telekom Republike Srpske i ‘M:TEL’ iz Crne Gore, koji odlično posluju, pa se pitamo zašto smo onda kupovali ove kompanije, zašto smo digitalizovali mrežu i smanjili broj dvojnika na dva odsto", kaže se u pismu sindikata.

 

Sindikati podsećaju da je nemačka kompanija u Slovačkoj otpustila 80 odsto, odnosno osam hiljada zaposlenih isplativši im otpremnine u visini dve zarade, dok je u Hrvatskoj otpušteno pet hiljada zaposlenih sa otpremninom u visini šest zarada.

 

Prodajom Telekoma Srbija otvoriće se i pitanje mogućeg viška zaposlenih, ne samo u toj kompaniji već i u javnom preduzeću PTT saobraćaja Srbija, što bi državi moglo da svori veliki socijalni problem.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here