"Arogantan i bahat odnos ministra u potpunosti je ujedinio advokaturu i nije zapamćeno na ovim prostorima da je ostvareno takvo jedinstvo među advokatima", rekao je Sikimić.
Prema njegovim rečima, namera Selakovića je da stavi advokaturu pod državnu kontrolu kroz stavljanje van snage Uputstva Advokatske komore Srbije za sprovođenje obustave rada, pozivajući se na član 57. Zakona o državnoj upravi.
Selaković ćuti o izmenamaOn je podsetio da je Zakon o javnom beležništvu tri puta menjan otkako je Nikola Selaković na mestu ministra pravde i optužio ga da "A upravo tim izmenama je oduzeto pravo advokatima da obavljaju |
"Ne postoji mogućnost da se na advokaturu primeni taj zakon, jer smo mi po članu 67. Ustava Srbije samostalna i nezavisna služba, a po Zakonu o advokaturi i samoregulirajuća. Dakle, bilo koji akt državne uprave je apsolutno neprimeren za odnos sa advokaturom", istakao je Sikimić.
On je dodao da je "zaprepašćen" činjenicom da je Vlada Srbije postupila po zahtevu Ministarstva pravde i donela rešenje kojim je obustavila izvršenje Uputstvo Advokatske komore Srbije.
"Naš je utisak je da je ministar doveo u zabludu vladu, jer je to nešto što uopšte nije u nadležnosti vlade niti vlada o tome uopšte treba da raspravlja. Na delu je pokušaj revizije Ustava od strane ministarstva", rekao je Sikimić.
On je odbacio i primedbe ministra Selakovića da su se advokati navodno kasno setili da protestuju protiv Zakona o javnom beležništvu, odnosno tek kada su notari počeli da rade. Sikimić je rekao da je to "apsolutna neistina" jer je Advokatska komora Srbije imala čitav niz sastanaka s predstavnicima Ministarstva pravde u vreme kada je Zakon o javnim beležnicima donošen, o čemu postoji i čitav niz pisanih dokumenata, u kojima je advokatura izrazila svoje stavove.
"Ali, odredbe tog zakona iz 2011. godine nisu predviđale oduzimanje
poslova od advokata. Dakle, one su ostavljale mogućnost da advokati i
dalje sačinjavaju određene isprave, izjave, dokumenta i tako dalje",
naveo je Sikimić.
On je naveo da advokati, za razliku od onoga što Selaković tvrdi, za
svoje poslove odgovaraju svojom celokupnom imovinom i obavezom
osiguranja od profesionalne odgovornosti.
"Advokatura je, pored Srpske pravoslavne crkve i Matice srpske,
najstarija institucija na ovim prostorima", rekao je Srđan Sikimić.
Prema njegovim rečima, na dnevnom redu Skupštine Srbije sada je i
Predlog zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, koji takođe predviđa
čitav niz poslova koji se oduzimaju advokaturi.