Simptomi nedostatka vitamina D mogu uključivati umor, česte infekcije, anksioznost, bolove u kostima i usporeno zarastanje rana, između ostalog.
Vitamin D se često naziva „vitaminom sunca“ jer ga telo proizvodi iz holesterola kada je koža izložena sunčevoj svetlosti.
Reč je o vitaminu rastvorljivom u mastima koji ima ključnu ulogu u pravilnom funkcionisanju organizma, uključujući zdravlje kostiju i imunog sistema. Takođe može doprineti zaštiti od raznih hroničnih oboljenja.
Nedostatak vitamina D jedan je od najčešćih nutritivnih deficita u svetu. Na primer, gotovo 42 odsto odraslih u SAD ima nedostatak ovog vitamina.
Vitamin D direktno deluje na ćelije koje su zadužene za borbu protiv infekcija. Ako ste često bolesni, niska koncentracija vitamina D može biti jedan od faktora koji tome doprinose.
Istraživanja ukazuju na vezu između nedostatka vitamina D i respiratornih infekcija, kao što su prehlada, bronhitis i upala pluća.
Umor
Neka istraživanja sugerišu da manjak vitamina D može izazvati osećaj umora. Studija iz 2020. godine, sprovedena na 39 dece, pokazala je da su niži nivoi vitamina D povezani sa lošijim kvalitetom sna, kraćim trajanjem sna i kasnijim odlaskom na spavanje — što sve može doprineti hroničnom umoru.
Bolovi u kostima i leđima
Vitamin D pomaže u očuvanju zdravlja kostiju poboljšavajući apsorpciju kalcijuma. Bolovi u kostima i donjem delu leđa mogu biti znak njegovog nedostatka.
Pregled 81 studije iz 2018. godine otkrio je da osobe sa artritisom, bolovima u mišićima i hroničnim difuznim bolovima često imaju niži nivo vitamina D u poređenju sa zdravim osobama.
Anksioznost i depresija
Nizak nivo vitamina D povezuje se sa pojavom anksioznosti i depresije, naročito kod starijih osoba, navodi „Healthline“.
Efekti suplemenata vitamina D su različiti, ali pojedine analize iz 2014., 2019. i 2021. godine pokazale su da suplementacija može pomoći u ublažavanju simptoma depresije.
Usporeno zarastanje rana
Sporo zarastanje rana nakon operacije ili povreda može ukazivati na nedostatak vitamina D. Na primer, jedno istraživanje iz 2019. godine pokazalo je da manjak ovog vitamina otežava određene procese zaceljivanja kod osoba koje su imale stomatološke intervencije.
Veruje se da vitamin D podstiče proizvodnju jedinjenja koja su važna za stvaranje nove kože i kontrolu upalnih procesa, što je ključno za efikasno zaceljivanje rana.
Gubitak kose
Gubitak kose može biti posledica nutritivnih deficita. Posebno se niske vrednosti vitamina D povezuju sa alopecijom areatom — autoimunim oboljenjem koje karakteriše izražen gubitak kose.
U studiji iz 2015. godine, lokalna primena sintetičkog oblika vitamina D tokom 12 nedelja značajno je doprinela ponovnom rastu kose kod ispitanika.
Bolovi u mišićima
Uzroci bolova u mišićima često se teško otkrivaju, ali nedostatak vitamina D može biti jedan od njih. Studija iz 2014. godine pokazala je da čak 71 odsto osoba koje su patile od hroničnih bolova ima deficit vitamina D, prenosi Danas.rs.