Kineski lider Si Đinping u petak se obratio desetinama najvažnijih generalnih direktora svetskih multinacionalnih korporacija, dok pokušava da podstakne strane investicije usred eskalacije trgovinskog rata sa Sjedinjenim Državama.
Sastanak, na kojem je Si uveravao globalne investitore o ekonomskim izgledima zemlje da zaustave pad stranih investicija, dešava se samo nekoliko dana pre nego što bi američki predsednik Donald Tramp trebalo da objavi mega paket carina usmerenih na mnoge američke trgovinske partnere.
Reklamirajući Kinu kao plodno tlo za ulaganja i napredovanje stranih preduzeća, Si se obratio liderima globalnih korporacija, uključujući generalnog direktora FedExa Raja Subramanijama i šefa Qualcomma Kristijana Amona, kako bi proširili svoja ulaganja u zemlji.
– Kina je oduvek bila, jeste i neizbežno će ostati idealna, sigurna i obećavajuća destinacija za strane investicije – rekao je on, prema službenom saopštenju koje je objavila državna novinska agencija Sinhua.
Đinping je ponovio obećanje da će poboljšati pristup tržištu, osigurati fer tretman za strane kompanije i ojačati komunikaciju sa stranim investitorima, prenosi CNN.
Strane kompanije doprinose jednoj trećini kineskog uvoza i izvoza i jednoj sedmini njenih poreskih prihoda, istovremeno otvarajući preko 30 miliona radnih mesta, dodao je.
Si je pozvao multinacionalne korporacije, za koje je rekao da imaju značajan međunarodni uticaj da govore razumno, preduzmu pragmatične mere i odupru se bilo kakvim pokušajima da se vreme vrati unazad. Činilo se da je udario na Trampa pozivajući strane kompanije da ne slede slepo radnje koje narušavaju bezbednost i stabilnost globalnog industrijskog lanca nabavke.
Nekoliko izvršnih direktora – Subramaniam, Ola Kelenius iz Daimler AG, izvršni direktor Sanofija Paul Hudson i izvršni direktor HSBC Noel Kuin – govorili su tokom sastanka, prenose državni mediji. Ostali prisutni rukovodioci bili su osnivač Bridgewater Associatesa Rej Dalio, predsednik BMW Oliver Cipze i predsednik Toyote Akio Tojoda.
Mnogi strani rukovodioci ostali su u Pekingu nakon Kineskog razvojnog foruma prošlog vikenda, gde ih je premijer Li Kiang zamolio da se “odupru protekcionizmu” u svetu “rastuće nestabilnosti i neizvesnosti”.
Kinesk ministar trgovine Vang Ventao kritikovao je unilateralne američke carine zbog ometanja poslovanja i dodavanja neizvesnosti globalnoj ekonomiji, dok je naglasio da je Kina spremna da radi sa SAD na stvaranju stabilnijeg političkog okruženja za preduzeća.
Ambiciozni ciljevi kineskog ekonomskog rasta ugroženi su ponovnim trgovinskim sukobom sa Trampom. Ali, Tramp je više puta sugerisao da se nada da će postići dogovor sa Kinom.