Tanjug/AP
Predsednik Kine Si Đinping

Kineski predsednik Si Đinping stigao je na Međunarodni aerodrom u San Francisku kako bi prisustvovao nedelji lidera Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEK). Đinping je poslednji put boravio u Sjedinjenim Američkim Državama pre šest godina.

Si i predsednik SAD Džo Bajden sastaće se na marginama samita APEK u trenutku velikih globalnih tenzija i dok obe države nastoje da stabilizuju međusobne odnose.

– Kina se nada da će Amerika ispuniti svoje obećanje da neće težiti novom hladnom ratu ili sukobu sa Pekingom i da će sarađivati kako bi se bilateralni odnosi vratili na put zdravog i stabilnog razvoja-izjavila je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Kine Mao Ning.

Uoči predstojećeg susreta lidera Kine i SAD 15. novembra u San Francisku, ona je kazala da se Peking u kinesko-američkim odnosima rukovodi principima međusobnog poštovanja, mirnog suživota i obostrane koristi, koje je izneo predsednik zemlje Si Đinping.

Po rečima Mao Ning, rivalstvo između velikih sila ne odgovara duhu vremena i ne može da reši probleme SAD ili globalne izazove.

– Kina se ne plaši suparništva, ali smo protiv da to definiše kinesko-američke odnose – pojasnila je diplomata, javlja agencija Sinhua.

Ona je naglasila da američka strana treba da poštuje legitimna prava Kine na razvoj, kao i pitanja koja izazivaju njenu zabrinutost, umesto da samo ukazuje na svoje brige i potkopava interese Pekinga. Takođe je dodala da Kina ne nastoji da promeni SAD, pa ni Vašington ne bi trebalo da pokušava da preoblikuje ili izmeni Kinu.

Osvrnula se i na pitanje Tajvana, rekavši da je to unutrašnje pitanje Kine, te da je njegovo rešavanje stvar samih Kineza koji ne dozvoljavaju spoljno mešanje. Američka strana, po rečima portparolke, treba da poštuje princip „jedne Kine“ i da preduzme konkretne akcije kako bi se suprotstavila „nezavisnosti Tajvana“.

Mao Ning je poručila da je odlučnost Kine da zaštiti nacionalni suverenitet i teritorijalni integritet nepokolebljiva, a američka strana treba da prestane da traži izgovore za mešanje u sporove oko teritorija i pomorskih prava i interesa između Kine i drugih strana, a pogotovo ne treba da koristi ta pitanja za obuzdavanje Kine.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here