Direktor Zdravstvenog centra u Kosovskoj Mitrovici dr Milan Ivanović upozorio je prekjuče da su državne apoteke na Kosovu i Metohiji ostale bez najneophodnijih lekova, da ključnih medikamenata ponestaje i u bolnicama i zdravstvenim centrima i da se lekari i pacijenti suočavaju sa ozbiljnim problemima.
– Nevolje su počele od uspostavljanja integrisanih prelaza na Brnjaku i Jarinju gde kosovska (albanska) carinska služba, zahtevajući da se plate carine i druge dažbine propisane po kosovskim zakonima, otežava, a nekada i onemogućava dopremanje lekova iz Srbije. Kosovska carina zaustavila je prekjuče na Jarinju vozilo sa našim lekovima u kome su bili i reagensi za transfuziju krvi, trake za glukozu, albumine za lečenje najtežih bolesnika, biohemijski reagensi i drugo. Vozilo koje je prevozilo lekove je zaplenjeno, a vozaču je napisana prijava – dodaje Ivanović i naglašava da će ovako ponašanje kosovskih vlasti ozbiljno ugroziti zdravlje pacijenata, mahom Srba, na severu i drugim delovima Kosova i Metohije.
Još teža situacija je južno od Ibra, jer su Zdravstveni centar u Gračanici i ambulante u srpskim sredinama odavno bez lekova. Vrlo često bolesnici koji bi mogli da se leče u ambulantama, zbog nestašice lekova i medicinske opreme, šalju se u kosovskomitrovačku bolnicu gde je trenutno smešteno 50 odsto pacijenata sa centralnog Kosova i iz srpskih enklava južno od Ibra.
– Onemogućeni smo da dopremamo lekove na sever Kosova, jer u ovoj oblasti ništa nije regulisano, Albanci na Jarinju i Brnjaku traže da, po njihovim zakonima, firme sa severa Kosova i u Prištini registruju posebnu ustanovu koja će uvoziti lekove na koje će, ako dolaze iz Srbije, plaćati dažbine kao da dolaze iz bilo koje druge zemlje u okruženju – kaže predstavnik jedne veledrogerije iz Beograda i naglašava da Srbija ništa značajnije nije uradila po ovom pitanju.
Milutin Stefanović, predsednik mesne zajednice Lešak, naglašava da se nada da će Srbija "ostati" bar na severu Kosova i da srpski narod neće pristati da živi u Velikoj Albaniji.
– Ne zaustavljaju na Jarinju i Brnjaku samo lekove, albanski carinici ne dovoljavaju uvoz iz Srbije i drugih roba, neke kamione zadržavaju danima, neke odmah vraćaju, ipak, većih nestašica još nema, ali kako je krenulo bojim se da će ih biti i da ćemo, pošto smo Briselskim sporazumom oterani u nezavisno Kosovo, a Kosovo i Albanija se po mnogim segmentima već ujedinjuju, po uvozne dozvole i pasoše ići, ne u Prištinu, već u Tiranu – zaključuje Stefanović.
Prazne državne apoteke
Ispraćaj Vulina
PDV kao problem?
|