EPA
Severna Mitrovica

Autonomija za sever Kosova sa proširenom samoupravom i sopstvenim institucijama jedna je od glavnih tačaka non pejpera o Kosovu koji je objavio Albanijan post.

U tom dokumentu stoji da će prvi sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića i tzv. kosovskog premijera Aljbina Kurtija biti održan u junu u Parizu, a sve treba da traje do februara 2022. godine i da se konkretizuje do konačnog sporazuma za oko godinu dana, i to pod pokroviteljstvom EU, uz podršku SAD.

Prema tom non pejperu, autonomni okrug Severnog Kosova bio bi uspostavljen, kao administrativna jedinica regionalne samouprave, a usvajao bi zakonodavstvo u skladu sa Ustavom Kosova i zakonodavstvom o lokalnoj samoupravi. Obuhvatio bi Zvečan sa 35 sela, Leposavić i 72 sela, Severnu Mitrovicu i Zubin Potok sa 63 sela. Vodio bi ga guverner koji predstavlja vladu Kosova, Skupštinu i Izvršno veće kao zajedničko telo okruga, vlade Kosova, Vlade Srbije i EU”.

Taj non pejper je u duhu Ahtisarijevog plana, što govori da Zapad ne odustaje od stanovišta o nezavisnosti Kosova, ocenio je za “Vesti” politički analitičar Dejan Vuk Stanković uz ocenu da bi se ovakav predlog lako mogao naći u formi zvaničnog predloga u pregovorima.

Naš sagovornik ne vidi u ovom non pejperu ništa značajno novo.

– Uočavamo kozmetičke promene, odnosno da postoji administrativna celina na severu KiM sa još ovlašćenja, ali je naznačeno i da je ona uključena u sistem nezavisnog Kosova – pojašnjava Stanković, koji smatra da je papir autorstvo nekog vrlo bliskog pregovaračkom procesu i da je rađen po modelu dobrosusedskih odnosa za rešavanje spora.

– Nije slučajno da se predlog pojavio sada u medijima i deluje da je nalik konačnom sporazumu koji bi mogao da bude i gori od ovoga što se u nalazi u non pejperu – kaže Stanković.

Prema ovom dokumentu, SPC treba da bude priznata sa privilegovanim statusom, a njena imovina neprikosnovena. Zaštićena područja treba da uključe više od 40 crkava i kulturnih znamenitosti, a pravoslavnu crkvu na Kosovu, kao suštinski deo SPC u skladu sa ustavnim promenama, vodio bi patrijarh koji bi imao sedište u Pećkoj patrijaršiji. Srbija, kako je predviđeno, treba da se složi sa kosovskom prijavom za članstvo u međunarodnim institucijama. To, kako kaže Dejan Vuk Stanković, govori o međunarodnom subjektivitetu, odnosno nezavisnosti.

On ukazuje da je u delu o SPC primenjen recept Mila Đukanovića, jer u dokumentu stoji da crkva treba da bude registrovana po kosovskim zakonima.

Inače, u non pejperu se kaže da bi potpis na dokument značio promenu ustava i u Prištini i u Beogradu, pa međusobno priznavanje, naveo je Albanijan post, dodajući da će dve strane razmeniti stalne misije i uspostaviti Savet za uzajamno prijateljstvo, koji će godišnje sazivati vlade da bi se osigurala primena pravno obavezujućeg sporazuma i promovisala bilateralna saradnja.

Četiri “nepisana” predloga

Dejan Vuk Stanković podseća da je u poslednje vreme objavljeno više dokumenata o Kosovu sličnih ovom koji je objavio Albanijan post.

– Cirkulisalo je više non pejpera, počev od onog koji je izneo Janez Janša, prema kojem je takođe Kosovo nezavisno, pa drugi, sličan ovom poslednjem, a imali smo jedan sa nemačkog sajta, koji je za nas bio najpovoljniji – kaže Stanković.

Ogromna ekonomska zona

Dokument predviđa stvaranje ekonomske zone kao katalizatora i podsticaja za ekonomski razvoj u obe zemlje. Ovo je bilo namenjeno “u konceptu evropskih regiona da bi se osiguralo uspostavljanje slobodne ekonomske zone” od Mitrovice do Novog Pazara, uključujući te gradove.

Sačuvaćemo svetinje!

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić  kaže da nije pročitao najnoviji non pejper o autonomiji severa tzv. Kosova i da o nečemu što nije video ne želi da se izjašnjava. Poručio je i da će Srbija sačuvati srpske manastire.

– Neka oni rade svoj posao, mi ćemo naš – kazao je povodom zahteva Prištine da se četiri srpska manastira skinu sa Unesko liste ugroženih.

Upitan da li ga to plaši, odgovorio je ga ne plaši, ali ga brine i istakao da će se Srbija boriti i sačuvati Dečane, Gračanicu, Bogorodicu Ljevišku, Banjsku i Pećku patrijaršiju.

Iguman manastira Visoki Dečani Sava Janjić je rekao da SPC i Srbi na KiM nemaju poverenja u prištinske vlasti da mogu da zaštite srpske svetinje i podsetio je na skrnavljenje 150 pravoslavnih svetinja i stotine grobalja tokom prisustva mirovnih snaga na KiM. U objavi na Tviteru je citirao vladiku raško-prizrenskog Teodosija da oni teže da prisvoje srpsku baštinu i učine Kosovo etnički čistim. Smatra i da bi predaja baštine SPC albanskim vlastima, “rezultirala varvarskim scenama skrnavljenja koje su ekstremisti među kosovskim Albancima počinili tokom nereda 2004.”