"Evropski parlament najoštrije osuđuje govor mržnje Vojislava Šešelja i uvrede žrtava rata na području bivše Jugoslavije, uključujući i njegovu sramotnu izjavu na dan sećanja za žrtve Vukovara", piše u radnoj verziji dokumenta.
U radnoj verziji rezolucije navedeno je da će Evropski parlament od Vlade Srbije tražiti da se distancira od izjava lidera radikala, u kojima on poziva na prekrajanje granica na Balkanu i pogrdno govori o drugim narodima i njihovim predstavnicima.
Još se ne zna kako će izgledati finalni nacrt rezolucije, koja je na zahtev hrvatskih poslanika prošle sedmice po hitnoj proceduri uvedena u dnevni red plenarnog zasedanja Evropskog parlamenta u Strazburu, a jedno od pitanja o kojem još nije postignuta saglasnost je i formulacija kritike na račun Haškog tribunala koji je Šešelja, nakon 12 godina pritvora, pustio na privremenu slobodu bez presude i bez zabrane političkog delovanja.
Dok pojedini poslanici traže da se Tribunalu u Hagu upute kritike zbog lošeg vođenja postupka, drugi podsećaju da je Evropski parlament do sada zdušno podržavao Tribunal i zahtevaju da se primedbe ublaže, navode izvori bliski radnoj grupi za izradu rezolucije.
Sabor usaglasio tekst deklaracije o Šešelju
Radna grupa Sabora Hrvatske usaglasila je danas tekst deklaracije kojom se osuđuje puštanje na privremenu slobodu haškog optuženika i lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja i traži poništavanje takve odluke
Haškog tribunala.
"Deklaracija se ne bavi posebno Srbijom. Upozoravamo da Šešelj i dalje zagovara i širi mržnju, udara u temelje vladavine prava, zagovara veliku Srbiju s teritorijalnim pretenzijama na Hrvatsku, a to ne možemo da prihvatimo", rekla je inicijatorka deklaracije, nezavisna poslanica i bivša premijerka Jadranka Kosor.
Ona je rekla da se u tekstu deklaracije "precizno govori kakva je situacija u Srbiji i da se oni moraju ograditi od svega toga, i da tekst još treba tehnički doraditi.
Predlog teksta deklaracije potom će biti upućen predsedniku Sabora Josipu Leki. Jadranka Kosor je izjavila da se još ne zna hoće li se to dogoditi do četvrtka, kada će Evropski parlament raspravljati o rezoluciji o Šešelju, na predlog hrvatskih evroparlamentaraca.