Lider srpske radikalne stranke i haški optuženik Vojislav Šešelj neće prihvatiti uslove koje mu Haški tribunal i Vlada Srbije postavljaju za njegovo privremeno puštanje na slobodu, odnosno za dobijanje garancija Republike Srbije u kojoj bi trebalo da boravi do izricanja prvostepene presude.
Prema rečima Zorana Krasića, člana pravnog tima radikalskog lidera, Šešelj je odgovor već dao u dopisu od 17. juna ove godine.
Podsećamo, Šešelj je tada pretresnom veću odgovorio da neće prihvatiti haške uslove za privremenu slobodu, niti garancije Vlade Republike Srbije.
Potpredsednik SRS Milorad Mirčić juče je potvrdio da od postavljenih uslova za privremeno puštanje njihov lider spreman jedino da preda pasoš i da ne napušta teritoriju Srbije.
I zamenik predsednika SRS-a Nemanja Šarović se nada da će Šešelj ostati pri ranijoj odluci da ne prihvati uslove Tribunala "jer bi onda jedan zatvor zamenio drugim i sa njim bi bila zatvorena cela njegova porodica". Tvrdokorno ostajanje na pomenutim pozicijama povlači za sobom Šešeljevo zadržavanje u pritvoru. Kako je u izdvojenom mišljenju prošle nedelje napisao sudija Žan-Klod Antoneti, pretresno veće će biti primorano da odustane od privremenog puštanja na slobodu ukoliko se Šešelj formalno ne obaveže da će ispoštovati tražene uslove.
Haški tribunal dao je u petak Šešelju rok od tri dana da se u pisanoj i pravno obavezujućoj formi izjasni da će poštovati uslove za privremeno puštanje iz pritvora. Na tome je insisitrala Vlada Srbije da bi dala garanciju u ime zemlje u kojoj bi Šešelj boravio do presude. Kako je "Vestima" potvrđeno u Haškom triubnalu, rok za njegovo pismeno izjašnjavanje ističe u sredu uveče, s obzirom da mu je preveden dopis dostavljen u sredu uveče.
Među uslove koje je Tribunal ispostavio Šešelju su boravak u "kućnom pritvoru" koji podrazumeva oduzimanje pasoša, policijsku pratnju prilikom odlaska kod lekara, zabranu kontakta sa svedocima i žrtvama, kao i zabranu javnog razmatranja njegovog slučaja, osim sa članovima tima za odbranu.
Iz Moskve pismo ohrabrenja
|