Niko od zvaničnika vlasti, pa ni ministar Rasim Ljajić, čovek zadužen za saradnju sa Haškim sudom, nije se pojavio na dočeku, ali bez obzira na nezainteresovanost režima dolazak Šešelja izazvao je političku buru.
Posebno ih je dotakla njegova poruka da će se po povratku u Srbiju "svetiti izdajnicima".
Sudija izdvojio mišljenjeSudija Tribunala Mandiaja Nijang izrazio je neslaganje sa odlukom suda o bezuslovnom puštanju Šešelja na slobodu. Nijang je izdvojio mišljenje jer nije uveden kao obavezujući sistem nadzora kojim bi se obezbedilo da se optuženi vrati u Tribunal i da ne stupa u kontakt sa žrtvama i svedocima. |
Doduše, Šešelj je tu izjavu nešto ublažio tokom leta za Beograd i pojasnio da je, kad je to rekao, govorio za slučaj da mu Vlada Srbije da garancije mimo njegovih želja.
– Pošto su te želje ispoštovane, ne spremam osvetu, ali se sa izdajnicima neću rukovati – poručio je lider radikala.
Članovi Vlade komentarisali su njegov povratak koji za razliku od ministra za rad Aleksandra Vulina, ne vide kao pokušaj destabilizacije zemlje.
Šef diplomatije Ivica Dačić na Šešeljevo oslobađanje iz Haga gleda sa "humanitarnog aspekta", a komentarišući njegov eventualni politički angažman kaže da su "te ideje i takav način razmišljanja politička prošlost".
Potpredsednik Vlade Zorana Mihajlović smatra da dolazak Šešelja "nema veze sa stabilizacijom i destabilizacijom zemlje".
– Srbija ide napred i sve što je bilo u prošlosti pokušavamo da prevaziđemo – kazala je Mihajlovićeva.
Ministar pravde Nikola Selaković, takođe u puštanju lidera radikala ne vidi nikakav politički potez.
– Ako neko smatra da je to politički potez, onda je to neko ko ozbiljno računa na njegovu politiku. Politika koju je Šešelj vodio dok je bio politički aktivan je promašena i neuspela priča u koju građani nisu poverovali. Prema tome ne vidim u ovome nikakvu političku priču i smatram da to uopšte ne treba posmatrati na takav način – ocenio je Selaković.
Oglasio se još pre nekoliko dana i premijer Aleksandar Vučić, ali se nije dotakao Šešeljevih poruka već mu je samo poželeo brz oporavak.
Dolazak lidera SRS "posle 11 godina u haškoj tamnici bez presude", kako kaže ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Čepurin, svojevrsna je poruka i slika kako funkcioniše taj sudski sistem.
– Povratak Šešelja nije samo unutrašnje, nego i međunarodno pitanje – poručio je Čepurin.
Stiže i BramercGlavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc dolazi iduće nedelje u dvodnevnu posetu Srbiji, a u okviru njegovih priprema za podnošenje redovnog polugodišnjeg izveštaja o radu tužilaštva SB UN, u drugoj nedelji decembra. Bramerc će o saradnji Srbije sa haškim tužilaštvom razgovarati sa premijerom Aleksandrom Vučićem, sa nekoliko ministara i tužiocem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem. |