Tokom unakrsnog ispitivanja zaštićenog svedoka VS-067, Šešelj je svedoka pitao "zna li za ijednog Hrvata koga su državne vlasti naterale da ode, a da je ostavio imovinu" u vojvođanskom selu Hrtkovci.
Svedok, koji je juče izjavio da je u junu 1992. napustio Hrtkovce zato što se posle Šešeljevog govora na mitingu u selu osetio ugroženim, odgovorio je da ne zna za takav slučaj.
Tribunal sudi lideru radikala po optužnici za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i Hrvatskoj 1991-93, uključujući i proterivanje hrvatskog stanovništva iz Hrtkovaca u proleće i leto 1992.
Iduće nedelje, neće biti suđenja Šešelju zbog bolesti svedoka, rekao je predsedavajući sudija Žan-Klod Antoneti, uz opasku da pretresno veće "ima mnogo problema u dovođenju preostalih svedoka, iako ih je malo". |
Šešelj je danas potvrdio da je u aprilu 1992. u Skupštini Srbije zagovarao retorziju, odnosno odmazdu nad Hrvatima u Srbiji za proterivanje Srba iz Hrvatske. U sudnici je tvrdio da retorziju dozvoljava međunarodno pravo.
Citirajući svoj govor, Šešelj je, međutim, sugerisao da je to njegovo zalaganje bilo hipotetično, odnosno da bi se ostvarilo kada bi SRS došla na vlast.
"Ja sam kritikovao tadašnju vlast – kažem da je Miloševićev režim blag prema Hrvatima i da posle izbora neće biti pardona – po istom pravilu po kojem je Tuđman proterao Srbe, mi ćemo proterati Hrvate… Znači, govorim kao opozicionar šta ću raditi kad dođem na vlast", rekao je optuženi.
Na isti način, Šešelj je protumačio i svoj govor na mitingu u Hrtkovcima u maju 1992., iz kojeg je, između ostalog, citirao i rečenicu: "Biće dovoljno autobusa, odvešćemo ih (Hrvate) do granica srpske zemlje, odatle nek idu peške, ako pre ne odu sami".
Potom je upitao svedoka: "Je li jasno da ćemo to učiniti kad dođemo
na vlast, ne odmah?", na šta je VS-067 odgovorio: "Da".
Osvrćući se na izjavu svedoka, koji nije bio na mitingu, da je od drugih čuo da su na tom skupu radikali pročitali spisak Hrvata koji moraju napustiti Hrtkovce, Šešelj je tvrdio da su na tom spisku bili meštani koji su već napustili selo i "neki pripadnici Zbora narodne garde". VS-067 odgovorio je da "ne zna".
Svedok je rekao i da nikada nije čuo da je Šešelj na mitingu rekao da "svu decu iz mešovitih brakova treba pobiti", što je ranije tokom suđenja tvrdio drugi svedok optužbe.
Dolazak srpskih izbeglica iz Hrvatske u Hrtkovce Šešelj je uporedio sa "prirodnom katastrofom", tvrdeći da je bilo "nešto najprirodnije" da oni "uđu u prazne kuće" i da su meštani bili "dužni da ih prime u svoje kuće".
"Da, u slučaju prirodne katastrofe", uzvratio je svedok, napominjući da je većina kuća u Hrtkovcima u to vreme bila naseljena. |
VS-067 promenio je svoj iskaz da je lider srpskih izbeglica u selu Ostoja Sibinčić, koji je po optužbi organizovao pritisak na Hrvate, bio član SRS, nakon što mu je Šešelj predočio više dokumenata da je Sibinčić bio u Srpskom pokretu obnove.
Dok ga je ispitivala tužiteljka Lisa Birsej, svedok je opisao da su posle Šešeljevog mitinga meštani bili "uznemireni", da je "postojala određena količina straha, nesigurnosti i neizvesnosti".
"Morali smo da preduzmemo korake koje nismo želeli… Sumnjam da je neko želeo da ide iz Hrtkovaca. Ja nisam želeo da napustim zavičaj, hteo sam da ostanem", kazao je VS-067, koji je svedočio na poziv sudskog veća.