"Te firme će zato, posle toliko godina veštačkog održavanja u životu, morati u stečaj ili likvidaciju", kazao je Sertić u intervjuu za novi broj NIN-a.
Naglašavajući da je i do sada Vlada Srbije nastojala da nađe strateške partnere za Železaru Smederevo, FAP, RTB i slične kompanije, koje državu koštaju 700 miliona evra godišnje, Sertić je istakao da to nije nimalo jednostavno, jer je i Evropa u recesiji.
"Moramo da učinimo sve da te kompanije više ne budu teret budžeta i da onima koji imaju tržišnu perspektivu omogućimo novi život. Istovremeno, ne možemo više sebi da dozvolimo luksuz da održavamo u životu kompanije koje ne mogu da opstanu, a na državi je da obezbedi sprovođenje socijalnih programa za radnike koji će ostati bez posla", rekao je Sertić i dodao da će novac za otpremnine biti obezbeđen rebalansom za ovu i budžetom za narednu godinu.
Komentarišući činjenicu da je Srbija za nešto više od 12 meseci promenila četiri ministra privrede (Mlađen Dinkić, Saša Radulović, Igor Mirović i Dušan Vujović), Sertić je ocenio da "to nije dobra praksa, jer česte promene ministara nose sa sobom i promene ekonomske politike".
Cena za kašnjenje reformiDavanjem subvencija, ocenio je, plaća se cena za kašnjenje reformi. "Da bi Srbija dobila bolji kreditni rejting i niže kamate na kredite, javne finansije moraju da se konsoliduju. One su sada, sa deficitom od 7 do 8% BDP-a problematične", kazao je Sertić. |
Kako je potvrdio, Vlada će nastaviti da novim investitorima daje subvencije.
"Subvencije su samo jedan od elemenata za privlačenje novih investitora, ali u ovom trenutku, i kada bismo hteli, ne možemo da ih izbegnemo zato što sve zemlje u regionu daju ozbiljne subvencije za privlačenje novih investitora, koji donose i kapital, i znanje i tržište, koje smo mi davno izgubili. Mi faktički sada rešavamo nešto što su zemlje regiona rešavale pre 10, 15 ili čak 20 godina", rekao je Sertić.