Na Kosovu je sukob nezamisliv, ali ga može biti u Bosni i Hercegovini zbog uticaja Rusije na Republiku Srpsku, tvrdi Januš Bugajski, viši saradnik Centra za analizu evropske politike.
Dva najveća žarišta na Balkanu jesu politička blokada u Bosni i Hercegovini i pregovori Srbije i Kosova, smatra Odbor za oružane snage Senata SAD na saslušanju o stanju u području bezbednosti u jugoistočnoj Evropi.
Kako prenosi Tanjug, učesnici su se složili da je neophodan jači angažman SAD u regionu jer nestabilan i konfliktan Balkan podriva američku nacionalnu bezbednost i diplomatsko povlačenje bilo bi veliki američki poraz.
Bugajski smatra da će specijalni predstavnik SAD za zapadni Balkan Metju Palmer više biti uključen u krizu u Bosni i Hercegovini nego u onu sa Kosovom.
Dejmon Vilson, izvršni potpredsednik Atlantskog saveta, navodi da je Rusija manje fokusirana na održavanje svog ograničenog uticaja u regionu, a više na narušavanje američkog uticaja remećenjem procesa integracija u NATO i Evropsku uniju.
Kinu zanima biznis, a ne podele
Kad je reč o uticaju Kine na region, stručnjaci smatraju da je ekonomija primarni cilj te zemlje, koja preko Balkana želi da uđe na tržište Evrope.
– Kineska ulaganja, posredstvom inicijative “Pojas i put”, velikog kineskog programa za infrastrukturu i povezanost, naglo su povećale ekonomski uticaj Pekinga u regionu, kaže Dejvid Šulman, viši savetnik Međunarodnog republikanskog instituta.
On zaključuje da Kina ima koristi od regionalne stabilnosti i ne želi da izaziva unutarašnje podele, podrivanje pristupa EU ili umanjenje poverenja u demokratske sisteme.
Pa ovi samo lazu i kake. Pa vi ste izazvali ratove na Balkanu, vi zapad.
I vi sada pokusavate da okupirate ceo balkan ali vam neide za rukom jer se Srbija neda.
Sa vasom politikom kao mentori nekima vi stvarate nemire
Pa koga