U selu Igrište, dvadesetak kilometara od Kuršumlije prema administrativnoj međi sa Kosmetom, obeleženo je 100 godina od početka Prvog svetskog rata, kada je iz ovog mesta Srbiju otišlo da brani 17, a vratilo se samo trojica mladića.
Neobična seoska manifestacija u Igrištu otpočela je himnom "Bože pravde" koju je otpevao hor vremešnih meštana sastavljen samo za ovu priliku, nastavljen je podizanjem zastave sela nakon čega je usledilo prepričavanje sačuvanih sećanja na 17 mladića koji su zajedno krenuli u Veliki rat.
Selo koje danas broji samo 25 stanovnika s ponosom se seća tih svojih junaka.
Epopeja te naše dece je epopeja Srbije. Vodili su bitke od Cera i Kolubare, pa sve do Kajmakčalana i Solunskog fronta. Umirali su, baš onako kako su i krenuli u rat, sa imenom Srbije na usnama.
O ratnom putu 17 mladića pričao je član Organizacionog odbora, Života Jevremović, koji je ispričao kroz koje su sve bitke prošli ovi mladići.
– U svakoj od tih junačkih bitaka, neko od njih bi stradao, ali na kraju, trojica mladića su se vratila u selo i donela slobodu – priča Jevremović, koji je ovu epopeju pretočio i u guslarsku pesmu.
Jedan od trenutno najstarijih meštana sela, Radule Todorović, priseća se s ponosom onog što mu je u amanet, da se nikada ne zaboravi, pričao njegov otac Branimir koji je tada imao 14 godina.
-U centru sela organizovan je zajednički ispraćaj mladića u rat. Dok su njihove majke i sestre plakale, ti momci su se zagrlili i sa pesmom otišli niz brdo ka Kuršumliji, u rat – ispričao je Todorović.
Jedan od inicijatora i predsednik seoskog Organizacionog odbora za proslavu 100 godina od početka Prvog svetskog rata bio je Slobodan Urošević koga ljudi u selu uvažavaju i zbog toga što je jedan od najboljih poznavalaca istorije sela, ali i čovek koji se na sve načine zalaže da selo Igrište ne zamre.
– Čast da podigne zastavu sela koja je dizajnirana za ovu priliku pripala je osmogodišnjem Damnjanu Saviću od kojeg u selu mlađeg nema – kaže Urošević.
Čarape baka Mare |