Sejdiu je u intervjuu internet portalu "EUobzerver" usmerio pažnju na Grčku, koja nije priznala Kosovo, ali prihvata njihove pasoše.
"Imamo kretanje u pozitivnom smeru. Ne mogu tačno da kažem dan kada će priznati status Kosova, jer su oni suverena država. Ali, ono što je pozitivno jeste to da Grčka aktivno učestvuje u svim pitanjima na Kosovu. Verujem da će Grčka krenuti u pozitivnom smeru. Postoje naznake da se i druge zemlje kreću u istom smeru", rekao je Sejdiu, misleći pri tom na članice EU: Kipar, Rumuniju, Slovačku i Španiju.
On je istakao da je imao dva prijateljska susreta sa svojim kiparskim kolegom na marginama dešavanja u UN. Sejdiu je sastanak u septembru prošle godine sa španskim premijerom Horhe Luis Zapaterom opisao kao "prijateljski razgovor" i da je tada bilo pokriveno i "pitanje statusa".
Predsednik Kosova se nada da će pet članica EU u tandemu promeniti stav u vezi sa planovima evropskog bloka za bezvizni režim za Kosovo. Brisel je sa Prištinom počeo razgovore o viznoj liberalizaciji, koji su tek u ranoj fazi, a ceo proces traje najmanje dve godine. Sejdiu smatra da bi odluke o statusu trebalo da budu donesene u istom periodu.
On je izrazio uverenje da odobrenje bezviznog režima EU sa Prištinom neće izazvati egzodus ekonomskih migranata, kao što je to bio slučaj sa Makedonijom i Srbijom.
"Na Kosovu ljudi ne razmišljaju na taj način. Možda će se desiti da neko ode na mesec ili dva i da se potom vrati. Ali ja poznajem mentalitet svog naroda – oni su veoma povezani sa svojom zemljom", rekao je Sejdiu.
Međutim, rezultati nedavnih anketa obavljenih na Kosovu govore suprotno. Prema rezultatima ispitivanja objavljenih prošlog avgusta u listu "Koha ditore" ističe se da je stopa nezaposlenosti 73 odsto i da bi trećina mladih napustila Kosovu kada bi im se za to ukazala prilika.
O pitanju učešća na sutrašnjem samitu na Brdu kod Kranja, u Sloveniji, Sejdiu je rekao da će Kosovo učestvovati samo ako bude imala isti protokol sa Srbijom. |