Pexels
Ilustracija

Raskid veze sa nekim koga volite je jedan od najtežih emotivnih izazova. Iako možda osećate da je kraj neizbežan, postoji nekoliko ključnih koraka koje možete preduzeti kako biste raskinuli, ali i ispoštovali drugu osobu, minimizirajući bol za obe strane.

1. Stavite se u njihov položaj

Pre nego što započnete razgovor, zamislite kako bi se vaš partner mogao osećati tokom ovog razgovora. Razmislite o tome kako ćete voditi razgovor i planirajte unapred kako biste izbegli nepotrebnu bol.

Ako smatrate da je najbolje da razgovor bude ličan, to učinite. Ako ste u vezi samo nekoliko nedelja, možda je i telefonski poziv dovoljan. Najvažniji savet je da budete iskreni i obazrivi, što će pomoći da vaš partner lakše procesuira raskid.

2. Ne prebacujte krivicu

Ako osećate da je vaš partner odgovoran za raskid, nemojte upadati u zamku prebacivanja krivice. Nema potrebe da objašnjavate svaki detalj zašto želite da prekinete vezu, ali možete izabrati generalni razlog.

Preporučuje se da, umesto toga, koristite izjave koje počinju sa “Ja”, na primer “Ja sam se osećala…”, “Nisam mogla da se pomirim sa…”, “Potreban mi je…”.

Na taj način izbegavate napadanje partnera, što će olakšati raskid i sačuvati obostrano poštovanje.

3. Odaberite pravu lokaciju

Mesto na kojem ćete obaviti razgovor igra veliku ulogu u tome kako će se situacija razvijati. Izbegavajte previše javna mesta, jer partneru možda neće biti udobno da iskreno reaguje pred mnoštvom ljudi.

Takođe, izbegavajte partnerovu kuću jer to može učiniti razgovor dužim i dramatičnijim. Odaberite mesto koje pruža dovoljno privatnosti, ali i dovoljno prostora da oboje možete mirno da obavite razgovor.

4. Budite iskreni u vezi razloga za raskid

Iako je potpuno u redu ublažiti bol, izbegavajte da lažete o razlozima za prekid. Ne koristite fraze kao što je “Nije do tebe, do mene” jer one samo stvaraju konfuziju.

Ako vas partner pita za objašnjenje, budite nežni, ali iskreni u svom odgovoru, recite da se jednostavno ne slažete u pogledu važnih životnih ciljeva, ili da se emotivno ne povezujete na isti način.

5. Postavite jasne granice

Nakon što obavite razgovor, važno je postaviti jasne granice. Razgovarajte o tome da li želite da ostanete u kontaktu i kakav tip komunikacije očekujete.

Izbegavajte bilo kakav fizički kontakt nakon raskida, uključujući seks, jer to može otežati proces izlaska iz veze. Takođe, izbegavajte društvene mreže koje vam mogu otežati novi početak.

6. Dozvolite sebi da osetite emocije

Biti emocionalno pogođen raskidom je potpuno normalno. Važno je da ne potiskujete osećanja tuge ili bola, jer će to samo produžiti proces emotivnog isceljenja.

Posvetite se tome da doživite svoja osećanja, ali i da se postepeno oporavite. Ukoliko vam je teško da se nosite sa tim, razgovor sa terapeutom može biti od velike pomoći. Setite se da je raskid bio najbolja odluka za vas i da vreme leči sve rane.

7. Napravi plan nakon raskida

Kada ste spremni, kreirajte plan koji će vam pomoći da ponovo izgradite svoj život i usmerite se na stvari koje vas čine srećnim. Posvetite se prijateljima, porodici i novim iskustvima koji će vam doneti uzbuđenje i osveženje.

Uživajte u novim hobijima i interesovanjima. Iako će ovo biti izazovno u početku, uskoro ćete se oporaviti i biti spremni za nove početke. Raskid može biti šansa za vas i vašeg partnera da krenete u nove, bolje pravce.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here