Mačke predu da bi komunicirale sa vama, ali da li uvek znate šta pokušavaju da vam kažu?
– Za mačke je predenje način komunikacije“, kaže veterinarka Suzan Vitred i dodaje da „tako pokazuju emocije. I dok to obično znači da su srećne, ali to može da znači skoro svaku emociju – srećnu ili tužnu.”
Dr Vitred smatra da su mačke prilično tajnovite za početak, a što se tiče predenja, misli da će tako i ostati.
– Možda nikad nećemo znati sve razloge zašto to rade – dodaje ona.
Međutim, stručnjaci su otkrili neke od razloga zbog kojih bi mačke to mogle da rade, prenosi Reader’s Digest.
Srećne su
Ovo je najverovatniji razlog zašto mačka prede.
– U većini slučajeva kada čujete mačku kako prede, to je pozitivno – kaže veterinar Vered Bar i dodaje da je to nešto što mačke rade kada su srećne i zadovoljne.
Vole ono što radite
Ako mazite svoju mačku i ona prede i odjednom dođete do tačke u kojoj se ta tiha vibracija pretvara u zujanje mlaznog motora, znate da radite nešto kako treba.
– To predenje je način na koji mačka kaže da joj se sviđa to što radite – kaže veterinarka Kara Nelsen i dodaje da kada imate mačku u krilu i mazite je, ona će presti da vam da do znanja da nastavite.
Pozdravljaju vas
Ponekad je dovoljan samo ulazak u kuću i vaša mačka će početi da prede.
„To je samo još jedan oblik pozdrava“. To je slično načinu na koji će se trljati o vašu nogu kada žele pažnju. U suštini one su samo srećne što ste kod kuće i predu da vas obaveste.
Žele nešto
Zajedno sa drugim vrstama mačjih vokalizacija, mačke takođe mogu da koriste svoje predenje da komuniciraju sa ljudima kada nešto žele.
– Ponekad samo pokušavaju da pokažu da žele pažnju ili su gladne – kaže dr Nelsen.
Komuniciraju putem kodova za mačke
– Mačići počinju da se predu sa dva dana da bi pozdravili svoju mamu. Takođe koriste predenje da signaliziraju jedni drugima – navodi dr Vitred.
Kako mačići rastu, oni takođe koriste predenje da pokažu da su gladni ili usamljeni, i na kraju predu kada su zadovoljni.
Pod stresom su
– Ponekad u ambulanti vidimo mačke koje jako nervozno predu, a vidi se da ne predu zato što su srećne, već zato što su nervozne – kaže dr Bar.
On misli da je predenje zapravo metod samoumirivanja. Takođe misli da nema dovoljno istraživanja koja pokazuju da predenje oslobađa endorfin, ali postoji mišljenje da je to možda način da sebi kažu da je sve u redu.
Pate ili su bolesne
Poznato je da predu i mačke koje su veoma bolesne.
– Kao veterinarka za hitne slučajeve, videla sam mnogo mačaka koje nisu u dobroj situaciji, i videla sam mačke koje predu kada su zapravo blizu smrti ili imaju jak bol – ističe dr Nelsen.
Ona dodaje da nije sigurna da li im to zapravo pomaže da se osećaju bolje ili samo pokušavaju da se nekako uteše.