U Australijskom ratnom memorijalnom centru u Kanberi, od 10 časova prepodne, planirana je izložba odlikovanja i medalja srpskih i australijskih dobrovoljaca sa Solunskog fronta i izložba srpskih vojnih uniformi iz Prvog svetskog rata. Kasnije istog dana, od 14 časova biće otvorena komemorativna akademija na kojoj će biti predstavljena knjiga "Srbija u Velikom ratu 1914 – 1918".
Na izložbi će biti predočeni do sada neobjavljeni dokumenata iz Majls Frenklin kolekcije, prisutni će se podsetiti na učešće Australijanaca i Srba u Velikom ratu kao i prezentacija o životu australijske bolničarke Oliv Kelso King, koja je bila sa srpskim vojnicima na Solunskom frontu.
– U prilici smo da na adekvatan način obeležimo 100-godišnjicu početka Velikog rata i učešća Srbije u tom ratu pod jedinstvenim nazivom "Srbija u Velikom ratu – australijska svedočenja". Manifestacija i sve ono što bude toga dana prezentovano biće na engleskom jeziku, ne da bi se pohvalili kako znamo engleski jezik, već zbog toga da bi australijska publika i ljudima koji žive i rade ovde pokazale istorijske činjenice o Prvom svetskom ratu, stradanju Srbije i herojskim delima naše vojske – rekao je za melburnski radio Miroljub Petrović, ambasador Srbije u Australiji.
U subotu u galeriji Australijskog ratnog memorijala biće otvorena izložba iz privatnih kolekcija i kolekcije Ratnog memorijala, ordenja i ratnih medalja iz perioda Velikog rata. Posetiocima će biti dostupna i knjiga "Srbija u Velikom ratu 1914 – 1918", a određen broj primeraka na srpskom i engleskom jeziku biće ponuđen na prodaju.
– Sa ponosom mogu da kažem da će prvi put biti dostupna i publikacija, kompletno delo "Šest meseci među Srbima" Stele Majls Frenklin, koja je provela šest meseci sa srpskom vojskom na Solunskom frontu, od jula 1917. do februrara 1918. Ta knjiga koju je Stela Majls završila tokom boravka na Solunskom frontu, do danas nikada nije u celini objavljena. Zahvaljujući izuzetnom entuzijazmu prof dr Slobodanke Vladiv Glover iz Melburna, publikacija će ugledati svetlost dana. Ona će biti predstavljena tokom posebnog programa i dostupna čitaocima – najavio je ambasador Petrović.
Istorijske činjenice– Nažalost, događaji iz poslednje decenije 20. veka, da tako kažemo, navukli su tamne oblake na nesumljivo retku, činjenično bogatu tragediju srpske vojske i države Srbije tokom Prvog svetskog rata. Nema potrebe sada ulaziti u ocenu nekih događaja, činjenica je da sada imamo spremnost da se uvaže istorijske činjenice i zahvalan sam svima, koji to pokazuju sa australijske strane – naglasio je Petrović. |
Inače veliku pomoć u pripremi publikacije dali su i saradnici profesorke Vladiv-Glover.
– Programom je predviđena prezentovanje i životne priče Oliv King, koja je bila neustrašivi vozač sanitetskog vozila na Solunskom frontu. Postoji velika zbirka njenog ordenja, fotografija i ostalih zanimljivih detalja u Australijskom ratom memorijalu, pa će za ovu priliku posebno biti prikazani – najavio je Petrović.
Tokom komemorativne akademije biće izvedeni dramatizovani detalji životne priče Oliv King, a planirano je obraćanje ambsadora Petrovića i njegovih gostiju. Za sve prisutne na manifestaciji biće priređen i prigodan prijem.
– Želimo da da kroz jednu primerenu komemorativnu manifestaciju, australijskog publici i srpskoj zajednici u Australiji, ali i svima koji u subotu dođu u Ratni memorijal u Kanberi, pokažemo istorijski poznate činjenice – rekao je između ostalog ambasador.
U osmišljavanju manifestacije u Kanberi, podseća ambsador Miroljub Petrović, bili su vođeni željom da se prikažu australijska svedočanstva o učešću Srbije u Velikom ratu.
– Na svetlost dana iznosimo nesporne istorijske činjenice o bliskosti Australije i Srbije u periodu Velikog rata, o bliskosti naroda, ljudi u tom periodu, činjenici da je Agnes Bernet bila na čelu bolnice Ostrovo na solunskom frontu. Činjenici da je Majls Frenklin, poznata australijska književnica, bila na Solunskom frontu sa srpskom vojskom.
Progovorili smo jezikom svedoka, nesumnjivih svedočanstava o toj bliskosti. Zahvaljući toj činjenici, kod svih sa kojima smo razgovarali, naišli smo na otvorena vrata, potpuno razumevanje pa i kod onih, koji nisu potpuno bili svesni tih istorijskih činjenica, dobili smo punu podršku u realizcaiji jednog ovakvog događaja.
Ulaz na izložbu u Australijskom ratnom memorijalnom centru je besplatan, ali je za prisustvo na programu, od 14 časova, potrebno unapred potvrditi dolazak zbog ograničenog broja mesta.
– Ovo je događaj koji treba da služi na ponos Srbije, australijskih građana i srpske zajednice ovde u Australiji. Ovo je mesto za iskazivanje osećanja bliskosti, zajedničke borbe, zajedničkih vrednosti iz tog vremena. Zahvalan sam svih australijskim institucijama, počev od ANZAK fondacije, koji je bio spreman da nam pomogne, pa do mnogih institucija do Australijskog vojnog memorijala. Dobili smo pravo mesto da obeležimo jedan ovakav događaj – zaključio je Miroljub Petrović.
Srpska uniformaPosetioci izložbe će takođe moći da vide izloženu uniformu srpskog vojnika iz perioda Velikog rata, baš onako kako je punu 51 godinu ranije bila izložena u okviru stalne postavke Australijskog ratnog memorijala.
Obnovljen i "Milisav"U Ratnom memorijalu u Kanberi, dugi niz godina stajala je figura srpskog vojnika u originalnoj uniformi, koju su članovi naše zajednice od milja prozvali Milisav. On je bio deo stalne postavke od osnivanja muzeja 1941. pa sve do 1990-ih godina, kada je tokom rekonstrukcije objekta sklonjen. |