Fotografija je univerzalni jezik koji razumeju svi ljudi na planeti. Ona je zarobljena lepota. Vredi više od hiljadu reči. Hvata duše, a ne samo osmehe. To je prava umetnost posmatranja. Uči nas da oči prvo moraju da nauče da slušaju, a tek onda da gledaju…
Ovi citati svetski poznatih fotografa delimično objašnjavaju čudesnu veštinu zahvaljujući kojoj prolaznost postaje večnost. U želji da ovlada delićem te magije, Rada Rajić Ristić, saradnica “Vesti”, upisala je u Vićenci kurs fotografije u organizaciji Centra za formaciju i prevođenje.
– Još kao mala bila sam očarana fotografijom. U petom razredu osnovne škole u Turiji imali smo laboratoriju za fotografiju, ali nikada nisam razmišljala da to svoje interesovanje produbim. Ovog leta nisam znala šta ću sa viškom vremena, pa sam ga investirala u kurs onoga što me je oduvek privlačilo – priča Rada.
Ona, naravno, bez “Vesti” ne ide nigde, pa je ponela nekoliko primeraka našeg lista da bi polaznici u okviru praktične nastave vežbali fotografisanje. Kurs je vodio umetnički fotograf, profesor Luka Ćentofante koji je svima sa mnogo strpljenja objašnjavao sve finese.
– Bilo mi je puno srce kada je profesor Ćentofante pohvalio naš list – sa ushićenjem kaže Rada.
Ona prenosi šta je profesor rekao.
– Prvi put čujem da neka zajednica u Vićenci ima svoj list, što je za svaku pohvalu. Ne znam šta piše, ali za fotografa i nije važan tekst, slova mu ništa ne znače, ono što fotografa zanima je kvalitet fotografija. Moje bogato iskustvo kao fotografa internacionalnog profila i kalibra mi dozvoljava da ocenim da su fotografije odličnog kvaliteta, dobro uklopljene i da postoji savršena harmonija između teksta i fotografija – istakao je Ćentofante.
Polaznici kursa su imali i test.
– Sve je proteklo kako treba, a za praktični deo ispita moja fotografija je dobila čistu desetku. Uzela sam za model Frančesku koja je držala “Vesti” u rukama. Na kursu sam upoznala i Alesiju, Silviju, Silviju Brutomeso, Karla i Tristana i sigurna sam da ćemo ostati u kontaktu – kaže Rada Rajić Ristić.
Tehnika i emocija
Luka Ćentofante je za “Vesti” objasnio i koji su glavni kriterijumi za procenu kvaliteta fotografije.
– Reč je o različitim merilima u rasponu od usklađenosti sa tehničkim i kompozicijskim pravilima, do njihove sposobnosti da prenesu emocije. Znanje da uključite onoga koji gleda fotografiju je umetnost i veština fotografa se poklapa sa njegovom sposobnošću da izazove emociju kod posmatrača. Posmatranje slika drugih fotografa, razumevanje atmosfere i identifikovanje grešaka je najbolji način da naučite i usavršite svoju fotografsku tehniku – rekao je Ćentofante.
Ostvaren san
Ovo iskustvo je dragoceno za mene, kaže naša saradnica.
– Ostvarila sam jedan mali san, a moji najmiliji su mi već otkrili šta ću dobiti za rođendan – fotoaparat. Jedva čekam oktobar. Nadam se da ću svojom kamerom uspeti da “zarobim” čaroliju jeseni ove i svih narednih godina.