Kada ne znate kada tačno gosti stižu
"Kec u rukavu je dinstano meso, jela poput gulaša, ragua… Počnite sa kuvanjem piletine, govedine, svinjetine, sat vremena pre nego što očekujete goste. Dok se to krčka, vi imate vremena da operete i iseckate povrće koje ćete dodati tom jelu ili ćete ga upotrebiti za svežu salatu, a možete i da pospremite kuću ako je to potrebno ili da sebe dovede u red. Kada meso bude gotovo, možete da ga zapečete u rerni, a da ga servirate sa pirinčem, kuskusom, nekim kupovnim sosom. To jelo se neće brzo ohladiti, tako da gosti mogu i da kasne", savetuje Monika Reti, šef kuhinje restorana u Londonu u kojem se svakog vikenda održavaju venčanja i slične mnogoljudne proslave.
Kada ne znate koliko tačno hrane vam treba
"Nije uvek lako odrediti odgovarajuću količinu porcije za goste. Nemojte se zamarati matematikom, množenjem i deljenjem, već zapamtite sledeće mere za jednu osobu: šaka barenog povrća, krompira, krompir salate. Dve šake salate od svežeg povrća. Dve varjače supe ili čorbe, pola varjače kuvanog pirinča, kuskusa ili kinoe. Dve šnicle veličine dlana, bilo kog mesa, uključujući i ribljeg. Naravno, uvek je bolje da ostane, nego da manjka, ali ne treba ni da se baca i rasipa", savetuje Reti.
Kada vam u goste dolaze vegetarijanci ili osobe koje poste
"Ne paničite i ne izmišljajte nova jela. Napravite salate koje i sami redovno jedete, sveže ili od barenog povrća, samo nemojte dodavati meso. Za predjelo napravite bruskete od starog hleba, maslinovog ulja, belog luka, paradajza, origana i bosiljka. Mada, i činija u koju ćete sipati nekoliko kapi maslinovog ulja i balzamiko sirćeta, da se u to umače ukusan hleb, je sasvim ok. Za glavno jelo spremite ribu, ili goste vegetarijance poslužite selekcijom sireva uz bademe, grožđe, neko lepo pecivo i vino", kaže Milano Serđi, vlasnik restorana u Rimu, koji je poznat upravo po jelima bez mesa.
Kada vam preteknu sos, preliv, marinada, moča
Antoni Bordejn kaže da nikada ne baca plastičnu ambalažu za majonez, kečap ili senf. Te meke boce sa pipkim na vrhu su odlične da u njih sipati tečnu hranu koja vam je preostala od ručka ili večere. Možete ih držati u frižideru i ponovo upotrebiti kada zatreba, naročito kada imate iznenadne goste. Rok trajanja zavisi od namirnica koje su upotrebljene, ali ništa ne bi trebalo da stoji duže od tri do pet dana, osim ako se ne stavi u zamrzivač.
Bocu sa zamrznutom močom, na primer, otopite u šerpi punoj toplo vode i time prelijte bareni pirinač, uz koji ćete servirati neku svežu salatu i eto ukusne, lagane, a brze, večere za iznenadne goste. Još ako imate "keca u rukavu" – krem čorbu koju ste takođe sačuvali u boci od kečapa, na primer, mirni ste.