PITANjE: Od 2009. godine živimo u iznajmljenom trosobnom stanu od 95m2 u Beču. Prvi ugovor je potpisan na 5 godina, koje su početkom godine istekle i produžen ja na još 5 godina. Radi se o prosečnoj starogradnji, zgrada je izgrađena oko 1900. godine. Nedavno smo na internetu napravili kalkulaciju dozvoljene kirije i ustanovili da smo od početka plaćali skoro 25 odsto više. Čuli smo da takve stvari zastare posle tri godine i da se više ništa ne može uraditi. Da li je to tačno? S druge strane, da li sada u novom ugovoru na pet godina možemo po tom pitanju da učinimo nešto, ako već ne možemo za prošlost?
ODGOVOR: Tačno je da postoji zakonsko ograničenje stanarine u vašem slučaju, pošto je zgrada u kojoj se nalazi stan sagrađena pre 8. maja 1945. Važi, za stanara uglavnom relativno povoljan, Richtnjertmietzins
. Trogodišnji rok, koji počinje sklapanjem ugovora, to jest dogovorom o visini kirije, važi za vremenski neograničene ugovore. Za vremenski određene ugovore važi drugo – u njihovom slučaju možete da tražite proveru čak do šest meseci posle njihovog isteka. Razlog za povoljniji rok je da se stanarima sa ograničenim ugovorima ne uzme mogućnost produžetka ugovora, jer se redovno stvori konflikt sa stanodavcem.
U vašem slučaju to znači da možete sada da tražite proveru i da dobijete nazad preplaćeni iznos u prošlosti i da ubuduće manje plaćate, ili takođe možete da sačekate još narednih pet godina i da tek posle isteka ovog produžetka tražite pare nazad. To naravno znači da do tada plaćate više nego što je dozvoljeno.
Pored roka u kome postoji mogućnost provere, postoji takođe vremensko ograničenje perioda, znači maksimalnog iznosa koji može da se dobije nazad. Ta apsolutna granica je 10 godina unazad.
Na primer, ako produžite 2019. još jednom ugovor i hoćete na primer u 2021. godini, tokom ugovora, da tražite proveru, onda možete da dobijete preplaćeni iznos od 2011. do 2021. nazad i da od 2021. plaćete taj niži iznos.