pixabay.com

Novogodišnji i božićni praznici mogu da budu veoma stresni za ljubimce, i životinje uopšte. Postoje načini kako da ih pripremite na to i olakšate im buku koja nastaje kao posledica bacanja petardi i ispaljivanja vatrometa.

Poznato je da životinje imaju mnogostruko osetljivija čula od ljudi, naročito čulo sluha, i da reaguju na zvuke koje ljudsko uho ne registruje, poput zvukova sa velikih daljina.

Kako za N1 kaže veterinar Dejan Dimitrijević, takvi zvuci uzrokuju vrlo česte podražaje nervnog sistema životinje koji vode ka osećaju straha.

– Dva najčešća oblika straha su strah koji se javlja zbog prethodnog lošeg iskustva, i strah od nepoznatog, odnosno, strah od nepoznatih stvari koje ih dovode u stanje nesigurnosti, jer ne znaju šta može da im se desi. Do toga najčešće dovode zvuci poput onih koje proizvode petarde, vatrometi ili grmljavina – objašnjava veterinar.

Manifestacija straha kod životinja

– Strah kod životinja se manifestuje odgovorom nervnog sistema gde se u roku od par sekundi otkucaji srca udvostručuju, skok krvnog pritiska, ubrzano disanje, pojačano lučenje pljuvačke i životinja postaje izbezumljena jer joj se aktivira takozvani mod za preživljavanje – kaže Dimitrijević.

On dodaje da je najizraženiji odgovor na strah kod životinja – beg, koji često može da bude fatalan, kao što je iskakanje kroz prozor, istrčavanje na ulicu ili padovi sa različitih visina.

Šta možemo da uradimo da sprečimo takve situacije?

– Prvo što bi trebalo da uradimo je desenzitizacija, odnosno smanjivanje osetljivosti na glasne zvuke. Ljubimce bi trebalo pripremiti kako bi naučili da ti zvuci ne predstavljaju opasnost za njih. To se radi tako što se snimljeni zvuk petardi i vatrometa inkorporira u dnevnu rutinu psa. Kako se pas privikava, tako se pojačava intezitet zvuka – navodi on.

Kako navodi, ovaj metod se u svetu dosta koristi i daje rezultate na duge staze, a cilj je da se pas oslobodi straha od takvih zvukova.

On smatra da je najbolje početi sa ovim metodom dok je pas još mlad, i pre nego što se pojave takvi strahovi. Metod se može primenjivati uz igru i davanje poslastica, da bi se napravio osećaj bezbednosti. Poenta je da pas to prihvati kao nešto što nije opasnost za njega.

– Nekoliko dana pred praznike treba uvesti esencijalna ulja – poput onog od lavande. Nagrađivati pse poslasticama za smirenje, koristiti sprejeve i ogrlice, a mogu se koristiti i difuzori za prostor sa esencijalnim uljima, i sve to ima za cilj da smiri i opusti psa, ali i da produbi disanje – savetuje veterinar.

On preporučuje da se psi, kod onih kod kojih je to moguće, dobro izmore, bilo da je to trčanje, duge šetnje ili igra sa drugim psima. Kako se kaže “umoran pas je miran pas”. Bilo bi dobro da to bude u toku toga dana kada se očekuju bacanja petardi i ispaljivanja vatrometa.

Još jedan od načina koji navodi veterinar je da se pušta muzika sa frekvencijama za koje je naučno utvrđeno da prijaju psima kako bi se ublažio onaj neprijatan, preglasan zvuk iz spoljašnje sredine.

Istakao je i da je važno da pas, ukoliko je moguće, ne bude u prostoriji u kojoj su prozori, negde gde manje dopiru zvuci iz spoljašnje sredine.

Što se tiče tableta za smirenje za ljudsku upotrebu, veterinar kaže da se one ne proporučuju, naročito ih ne treba davati psima i mačkama na svoju ruku. Potrebno je da se konsultujete sa veterinarom koji je upoznat sa zdravstvenim stanjem vašeg ljubimca i da sledite njegove preporuke.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here