Direktor Uprave za sprečavanje pranja novca Predrag Mitrović potvrdio je da se transakcije ispituju i da neke od njih imaju "status sumnjivih" i da su kao takve, pod pažnjom nadležnih državnih organa.
Mitrović je, pozivajući se na Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, rekao da, u ovoj fazi, informacije o tim transakcijlama predstavljaju službenu tajnu.
"Minitor" navodi da su firme sa egzotičnih adresa bile garanti obično visokim depozitima "u kešu" za kredite koje je povlačila "Mat Company" iz Pljevalja, a HAAB je služila kao posrednik za legalizaciju novca priklupljenog od of-šor kompanija.
Nedeljnik je objavio šemu transakcija iz koje se vidi da je u periodu od 2008. do decembra 2009. godine, preko Hipo Alpe Adia Banke i Hipo Alpe Adria Lizinga pljevaljske kompanije "Mat compani", vlasnika Jovice Lončara, "Matenico LČ", vlasništvo Lončara i Mira Mrdaka, kao i "Maximus Shiping" i "Secondo Porto Shiping" Dragana Dudića, podizale milionske kredite na osnovu položenih gotovinskih iznosa kompanija sa Delvare i Maršalskih ostrva.
Po odobrenju uprave banke, ti krediti su, posle sačinjih aneksa ugovora, vraćani of-šor kompaniji "Fliside Trading Co i Minteflowery S.A.", sa Maršalskih ostrva, u vlasništvu mladog studenta Damjana Dudića.
Takve transakcije su najblaže rečeno neuobičajene i u neuređenom svetu, dok su u uređenijim sistemima predmet kontrola službi koje se bave sprečavanjem finansijskih malverzacija, konstatovao je "Monitor", navodeći da Centralna banka Crne Gore i USPS imaju dokumenta o tim transakcijama.
"Krediti koje su Hipo Ale Adria Banka i Hipo Alpe Adia Lizing odobravali tim kompanijama kreću se od milion do sedam miliona evra, a jedan od poslednjih aranžmana odobren je u jeku istrage protiv Darka Šarića, 30. decembra 2009. godine i iznsio je blizu tri miliona evra", piše "Monitor".
Većina kredita odobrena je za obrtna sredstva, a u ime HAAB potpisivao ih je direktor Kristijan Toetl i Tarik Telaćević, dok je "Mat compani" zastupao Muhamed Delagija.
Finansijska istraga protiv Šarića i njegovih saradnika, osumnjičenih za međunarodni šverc kokaina i pranje novca, obuhvatila je i neke banke u Srbiji, čija imena nisu objavljena.
Srpske vlasti oduzele su 18 objekata i jedno preduzeće, a istražuju brojne transakcije, potvrdio je državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen.
Crnogorski zvaničnici više puta su ponovili da će se oduzimanje imovine stečene kriminalnim poslovima Šarića i svih drugih biti naloženo onda kada se to pravnom procedurom dokaže.