Evo nekih od poruka emitovanih u emisiji "Farma" u utorak uveče i pre tri večeri na TV "Pink", koje prenose "Novosti":
"Željko Vujanoviću, voli te tvoja mama najviše na svetu. Sama sam kod kuće. Tata je otišao kod babe. Vidimo se uskoro", ili "Željko Vujanoviću, pozdravljamo te i volimo najviše na svetu. Tvoji roditelji, baba Milica, tetka Ivanka i braća iz Pljevalja".
Vujanović je, inače, u pritvoru Centralnog zatvora u Beogradu. Protiv njega se vodi postupak u posebnom odeljenju Višeg suda u Beogradu zbog optužnice da je jedan od organizatora kriminalne grupe i "desna ruka" odbeglog Darka Šarića u krijumčarenju narkotika.
Šarićeva ekipa poznata je po šifrovanom načinu komunikacije, a o takvom načinu dogovaranja bilo je reči i u samoj optužnici. Prema optužnici Specijalnog tužilaštva, koja je u aprilu podignuta protiv pripadnika Šarićeve grupe, skoro svaki od članova kartela je imao lažno ime, koje su koristili prilikom komunikacija.
Tako je pseudonim Darka Šarića bio "Zoki", Gorana Sokovića "Gog" i "Popola", a ostalih osumnjičenih "Ronin", "Žuća", "Kuća", "Administracija"… Pored lažnih imena koristili su i poseban šifrarnik za razmenjivanje telefonskih brojeva, na kojima su brojevi od 0 do 9 označavani određenim slovima abecede.
Prilikom organizacije, kupovine, skladištenja i pokušaja krijumčarenja kokaina koristili šifrarnik "MODERNSTIL" u kom je svako slovo imalo svoj broj, pišu "Novosti". Slovo M je broj 1, O je 3, D je 5, E je 7, R je 9, N je 0, S je 2, T je 4, I je 6 i L je 8.
Kroz SMS poruke provlače se i druga imena i nadimci iz ovog klana, a običnom svetu je teško da razume o čemu se radi jer je sve u nekim slovima i brojevima.
"Zatvorenici imaju mobilne telefone zahvaljujući korupciji koja vlada svuda, pa i u zatvorima. U ovome im dosta pomaže i rodbina, koja se ponaša kontraproduktivno. Mediji koji to omogućavaju treba i da odgovaraju. Takvi mediji imaju odgovornost pred RRA, koja im je i dala frekvenciju", objašnjava, za "Novosti", kriminolog Dobrivoje Radovanović.
Prema njegovim rečima, u ovakvim i sličnim rijaliti emisijama postoji doza kriminala, jer na taj način mogu da se šalju šifre i poruke sa direktnim uputstvima o kriminalnim aktivnostima koje treba uraditi.
"Da se neko ubije, premlati, opljačka… Nije lako da se one dešifruju, dok je vođama zatvorskog podzemlja lako da komuniciraju sa njihovim ljudima koji su na slobodi, jer se oni međusobno razumeju", kaže Radovanović.
Pored međusobne razmene poruka optuženih i odbeglih članova pljevaljskog narkoganga, primećeno je da određene informacije jedni drugima šalju i neki drugi zatvorenici.
Tako, navodne devojke najavljuju kada će doći advokati, kada su patike i ostalo što je traženo kupljeni, a posebno upadaju u oči naizgled nasumice upisana slova, tačke i crtice. U određenim porukama pominju se i brojevi ćelija, lokacija zatvora, kao i odeljenja.
Uprave za izvršenje krivičnih sankcija u okviru Ministarstva pravde juče je saopštila da je njihov dežurni operativni centar, koji 24 časa prati sva dešavanja na nivou izvršenja krivičnih sankcija registrovao pomenutu situaciju i o tome obavestio direktora.