Oko 70 članova delegacije iz Republike Srpske, na čelu sa premijerkom Vlade RS Željkom Cvijanović, juče je u Sarajevu obeležilo godišnjicu stradanja vojnika u Dobrovoljačkoj ulici.
Učesnici skupa su mirnom šetnjom i paljenjem sveća obeležili
stradanje 42 pripadnika JNA 3. maja 1992. godine. Delegacija se na mestu stradanja kratko zadržala, nakon čega su se vratili autobusima kojima su došli u Sarajevo iz Banjaluke. Pomenu u Sarajevu prethodilo je održavanje parastosa u Spomen-crkvi u Miljevićima u Istočnom Sarajevu.
Gde je glavni tužilac |
Pre toga su u bivšoj Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu pripadnici Zelenih beretki odali počast poginulim braniocima Sarajeva, a
sa njima su bili i njihovi sinovi simbolično odeveni u uniforme.
Duž sarajevske ulice Hamdije Kreševljakovića (bivša
Dobrovoljačka) bile su raspoređene jake snage bezbednosti.
Pravosudne institucije BiH, uprkos tvrdnjama da rade na "slučaju Dobrovoljačka" ni nakon 22 godine od krvavog zločina nisu učinile ništa na procesuiranju krivaca, a porodice žrtava nisu dobile odgovore na pitanja ko je naredio, a ko poubijao nedužne mladiće.
General u penziji Vojske Republike Srpske Dušan Kovačević rekao je za agenciju Srna da je velika sramota što vlast u Sarajevu zabranjuje nadležnim sudovima da obave istragu i sprovedu procesuiranje.
On tvrdi da postoje dokumenti iz kojih se vidi da politika u Sarajevu izričito zabranjuje da se vodi istraga protiv Ejupa Ganića, Stjepana Kljujića, Jovana Divjaka i onih ljudi koji su bili članovi tadašnjeg Predsedništva BiH i vrhovne komande.
Divjak, Ganić, Ćelo…
|