Kada je virus, kojim je danas zaraženo skoro 9.000 ljudi i od koga je umrla gotovo polovina tog broja, zahvatio Zapadnu Afriku, u junu se vratio u rodnu zemlju.
Obavestio se o virusu i brzo je zaključio da su mnogo veći izgledi da se proširi među siromašnijim ljudima.
“Suština je bila u tome da ne ubija bogate, niti pripadnike srednje klase. Ubija siromašne, koji se sele s mesta na mesto u potrazi za poslom i hranom”, objasnio je on.
Vrativši se u Koinadugu, donirao je 10 miliona leonea (oko 2.300 dolara) i obećao da će istu sumu poklanjati svakog meseca, tokom godinu dana. Novac je namenjen za nabavku hlora za dezinfekciju, gumenih rukavica i maski za lice.
Konte je ubedio lokalne političare i plemenske vođe da mu pruže podršku i formirao ekipu od deset ljudi, predvođenih zvaničnikom iz organizacije Lekari bez granica.
Stražari na kontrolnim punktovima dobili su zaduženje da kontrolišu ko ulazi u oblast i izlazi iz nje. Dobili su infracrvene termometre i hlorisanu vodu, a posetiocima je ulazak u region bio dozvoljen samo po pozivu lokalnih stanovnika.
Iz posebnog fonda davane su pozajmice za uvoz hrane, goriva i lekova iz Fritauna, umesto da lokalni vlasnici preduzeća sami putuju, a uzgajivači povrća su za transport komunalnim vozilima angažovali samo nekoliko vozača.
U svakom naselju su formirani timovi koji su vodili računa o sprovođenju novih propisa i edukovali stanovništvo o opasnostima od ebole.
U Koinaduguu Kontea veličaju kao heroja, ali niko u ovoj oblasti ne spava na lovorikama. U Makeniju, gradu udaljenom oko jedan sat od Koinadugua, nedavno je naglo skočio broj inficiranih.