On je naglasio je da Srbija pridaje veliki značaj mehanizmu saradnje Kine i zemalja centralne i istočne Evrope, posebno na ekonomskom planu, istakavši da je Beograd zainteresovan za dalje produbljivanje ovog vida saradnje i povećanje kineskih ulaganja u Srbiju, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.
Odgovarajući na pitanja novinara posle sastanka s predstavnicima vlade Kine, Dačić je rekao da će se u narednom periodu manje koristiti krediti, i istakao da će, u slučaju da se ipak budu koristili, to biti zajmovi sa najmanjom kamatom, poput kineskih.
"Imajući u vidu stopu zaduženosti zemlje, odluka je da se ne ide na kreditiranje, već da se aktivnosti finansiraju iz privatizacionih prihoda ili na primer iz koncesija", rekao je Dačić.
On je kao mogućnost naveo i korišćenje sredstava međunarodnih finansijskih institucija poput Svetske banke, koja su među najpovoljnijima.
Šef diplomatije Srbije na sastanku je obavestio kineskog kolegu o predstojećem predsedavanju Srbije OEBS-om, na čemu mu je Ji čestitao i izrazio uverenje da će Srbija igrati važnu ulogu u toj organizaciji.
Pohvalivši Srbiju za uspešno organizovanje samita, Ji je izrazio zadovoljstvo zbog potpisivanja važnih sporazuma u okviru mehanizma saradnje Kine i zemalja centralne i istočne Evrope.
On je istakao da Kina pridaje poseban značaj jačanju saradnje sa Srbijom u svim oblastima.
Obostrano je izraženo zadovoljstvo izgradnjom mosta Zemun – Borča i novim dogovorima u vezi sa projektom modernizacije pruge Beograd – Budimpešta, kao i drugom fazom projekta termoelektrane Kostolac B.
Ji je zahvalio Dačiću za lični angažman oko iniciranja projekta pruge Beograd – Budimpešta, imajući u vidu da je taj projekat dogovoren na prošlom samitu premijera u Bukureštu.
Kineski ministar pozvao je šefa srpske diplomatije da poseti Kinu, što je on i prihvatio.
Ministri su se saglasili da odnose Srbije i Kine krasi tradicionalno prijateljstvo, duboko međusobno razumevanje i poverenje, kao i uzajamna podrška u najvažnijim pitanjima od nacionalnog interesa.