Ministar inostranih poslova Austrije Aleksander Šalenberg rekao je danas da je razočaran blokadom početkom pristupnih pregovora Severne Makedonije sa EU od strane Bugarske i podvukao da bilateralna i istorijska pitanja moraju biti odvojena od pristupnog procesa.
– Veoma sam razočaran blokadom Sofije. To nije bilo potrebno, niti zasluženo – poručio je Šalenberg na konferenciji za novinare posle razgovora sa makedonskim kolegom Bujarom Osmanijem u Beču.
On je obećao Severnoj Makedoniji dalju podršku Austrije u procesu približavanja EU, ocenjujući da je ta zemlja primeran kandidat za članstvo, koji je u procesu približavanja učinila sve ispravno.
– U jednom strogom, ali fer pristupnom procesu, fokusiranom na doprinosu tako nešto bi trebalo biti priznato i nagrađeno – kazao je Šalenberg.
Istakao je da je pristupanje zemalja Zapadnog Balkana EU veoma bitno, jer niko ne želi da ima “belu mrlju” na karti Evrope.
Osmani se zahvalio Austriji na podršci i kritikovao je novo odlaganje početka pristupnih pregovora, ocenjujući da je to bila greška.
– Mi smo bili spremni i dalje smo spremni. Makedonija neće odustati, već će naprotiv svom snagom da se skoncentriše na punopravno članstvo u EU – poručio je on.
Osmani je iskoristio prvu zvaničnu posetu Austriji da Šalenbergu, kao i austrijskim građanima, prenese saučešće Severne Makedonije povodom terorističkog napada u Beču od 2.novembra.
– Mi osuđujemo sve oblike terorizma nezavisno odakle potiču – naglasio je on.
Kujtim Fejzulaj, koji je izvršio teroristički napad u centru Beča, u kojem je ubio pet osoba i ranio više od 20, a policija ga je ubila, Albanac je poreklom iz Severne Makedonije, kao i ministar Osmani.
Srbija ima paradoksalnu situaciju. Vučić bi sve dao, makar deklarativno, da može reći kako je postigao nekakav napredak, makar i mali, u približavanju Srbije punopravnom članstvu u EU. Istovremeno on je velika prepreka i kočničar tog procesa svojim načinom vladavine i svog poimanja države i demokracije. Taj čovjek svakodnevno izlazi iz okvira ustava Srbije i nikome ništa. Niti da se adekvatno primijeti i komentira što taj radi. U vrijeme dok je Vučić bio na poziciji premijera, Srbija je imala atribute kancelarskog sustava, mada je zvanično imala, i još ima, parlamentarni sustav i ustav. Tadašnji predsjednik Tomislav Nikolić jedva se pojavljivao u nekoj važnijoj političkoj ulozi. Prelaskom Vučića na mjesto predsjednika države, počelo je i lagano prebacivanje moći i utjecaja sa premijerske na predsjedničku poziciju. Osim toga, koncem ove 2020.,blokada i zaustavljanje procesa pregovaranja EU sa Srbijom je kolateralna šteta bugarskog veta i blokade otvaranja pregovora EU sa Sjevernom Makedonijom. Tome je svakako doprinijela kriza izazvana pandemijom bolesti Covid-19, posljedično gospodarska kriza u EU i svijetu, zasićenost i zamorenost EU proširenjima te očiti manjak kapaciteta za nove integracije. Negativnu sinergiju napravio je Brexit i još mnogi drugi problemi poput izbjeglica, terorizma, zbivanja oko recentnih izbora u USA i tako u nedogled. U isto nesretno vrijeme, dijalektika izgradnje pravnog, političkog i društvenog sustava EU zapala je u slijepu ulicu. Mnoge i čudne stvari se događaju. Najveći paradoks ove situacije je to što je veliki Vučićev prijatelj, mađarski neprikosnoveni vođa Orban, Srbiji i Vučiću „pljunuo pod prozor“. Uz pomoć poljskih oligarha Orban je izazvao takvu krizu u EU oko proračuna za sedmogodišnje razdoblje, da je upravo za vrijeme njemačkog predsjedanja EU učinio Angelu Merkel impotentnim svjetskim liderom, na vrhuncu njene moći, nakon što je više od deset godina BILA najmoćnija žena svijeta. Teško bi Bugarska mogla blokirati Sjevernu Makedoniju i domino efektom cijeli Zapadni Balkan, da se stvari sa Orbanom i Poljskom nisu tako nepovoljno posložile.
Otkud u predhodnom komentaru tolika priča o Srbiji kada se u članku pre svega radi o bugarskom nacionalnizmu i hegemonizmu. Interesantno da Bugarska ni jednom nije pomenuta. Srbija je načinila najveću grešku u svojoj istoriji kada nije 1918 tražila kompenzaciju od ratnih gubitnika umesto oproštaj koji im je pružila. Sada posle ovog postupka Bugara Srbija može očekivati da Hrvatska traži da Srbija prizna da je srpski varijanta hrvatskog a Srbi su u stvari Hrvati. Na zdravlje.