Jer, stanovništvo i javna uprava u Srbiji nisu u dovoljnoj meri prilagođeni modernim tokovima poslovanja i komunikacije, kaže za "Vesti" Gavrilo Nikolić, član upravnog odbora ove inicijative.
U okviru kućeVuk Drašković u vreme dok je bio šef diplomatije, krajem 2006. godine pustio je u rad digitalni sistem Ministarstva spoljnih poslova, u Beogradu. Uvođenjem sistema za obradu i razmenu službenih dokumenata Ministarstva srpska diplomatija, kako je tad rekao Drašković, "postaje brža, preciznija, sigurnija i efikasnija". Međutim, ovaj digitalni sistem koristi se samo u okviru ovog ministarstva. |
– Srbija nema dovoljno resursa da se "face to face" prezentuje u međunarodnim odnosima. Ne koristi adekvatno ni digitalni svet kako bi svoje interese zastupala na jedan inovativni, pristupačniji, ali i ekonomičniji način. Srpske diplomate, državni službenici, donosioci odluka, ali i kompletna digitalna populacija u Srbiji tek treba da se edukuju i organizuju u mreže koje će primenjivati digitalnu i javnu diplomatiju u praksi. Mi pripremamo i studiju koja će objektivno i analitički prikazati stanje digitalne diplomatije u regionu. Pošto svako od nas ima mogućnost pristupa internetu, svako može zastupati sopstvene, ali i šire, nacionalne interese. Samim tim može biti digitalni diplomata. Međutim, da bi neko bio dobar digitalni diplomata mora proći i dodatnu digitalnu obuku. BIDD nije tu da bi vodio virtuelne "ratove" niti propagirao negiranje pojedinačnih vrednosti. Mi delujemo kroz konkretne istraživačke i obrazovne projekte – objašnjava Nikolić.
U Srbiji se od digitalnih medija Tviter i Fejsbuk mestimično koriste, dok ni najstariji način veb predstavljanja putem sajtova ili portala nije adekvatno upotrebljen.
Sajber promocija: |
– Sajtovi naših institucija ne prate moderne tokove, ni digitalne medije. Međutim, digitalnu diplomatiju ne čine samo društvene mreže i sajtovi. Tu su npr. aplikacije za pametne telefone koje mogu olakšati život građanima. U njihovom slučaju postoji veliki prostor za delovanje – uveren je Gavrilo Nikolić.
Država 21. vekaSjedinjene Američke Države, kaže Nikolić, za sada najviše ulažu u digitalnu diplomatiju, odnosno kako je oni nazivaju "državništvo 21. veka". |