Vesti
OSTALI NA RODNOJ GRUDI: Porodica Rubežić

U Srbiji raste broj mladih koji se odlučuju za život na selu, o čemu svedoče novi zahtevi u okviru programa dodele bespovratnih sredstava za kupovinu seoske kuće sa okućnicom, koji već četiri godine sprovodi Ministarstvo za brigu o selu.

– Bez brige, biće novca za sve – kaže resorni ministar Milan Krkobabić.

Maksimalan iznos koji se odobrava je 1,2 miliona dinara, a nedavno je još 85 kuća dobilo nove vlasnike, čime se broj dodeljenih stambenih objekata popeo na 3.100, a broj onih koji su se skućili na 13.000. Ovoga puta njihova prosečna starost ne prelazi 29 godina.

Ostanak u Liparu

Porodica Rubežić se, zahvaljujući ovom programu, u novi dom u Liparu kod Kule uselila pre tri godine i odustala od odlaska u iz sela, poput većine njihovih prijatelja.

– Ostvarili smo san, da budemo svoj na svome – priča Đorđe Rubežić za “Vesti” i objašnjava da je pre nego što je dobio vlastiti dom, planirao da ode i to ne iz sela u grad, već u Aljasku, u Ameriku, da radi i zaradi. Upravo, kaže, da bi supruzi i deci omogućio sopstveni dom, jer pod istim krovom je živela njegova velika šira porodica. Velika im je želja bila da se odvoje, ali iako su oboje radili, nisu mogli to sebi da priušte. A onda je saznao za konkurs, sakupio potrebnu dokumentaciju, našli su kuću, podneli zahtev i dobili bespovratna sredstva za kupovinu.

Da je otišao, verovatno bi se, kaže, jednog dana vratio tu gde je rođen.

– Koreni su mi ovde, moj pradeda je osnovao ovo selo 1921 – navodi Đorđe koji je čitav vek kasnije sa porodicom ušao u svoj dom.

Na 42 ara je 80-ih sagrađena dvospratna kuća, a svaki ima 89 kvadrata. Đorđe je preradio, adaptirao, a bočni deo dozidao kao terasu i kotlarnicu.

– U Liparu sam i živeo, pa smo samo prešli u ovu svoju kuću – priča Rubežić koji ima dva sina, a mlađi je rođen na njihovom novom ognjištu.

Kaže da oko nje ima još posla, pa radi na tome, sada i na stazi do doma.

– Najvažnije mi je da sve što ulažem u stvari ulažem u svoje – kaže on.

Novi život

Stefan Manojlović se sa suprugom Selenom i dvoje dece 2023. doselio u Valevac kod Knjaževca i tu stvara pravi mali raj u prirodi. S decom su došli iz grada i vrlo su zadovoljni što su se odlučili za novi život.

– Iz Knjaževca sam, a Selena iz Zaječara i evo nas u Valevcu – objašnjava Stefan Manojlović i dodaje da je lepše živeti na selu nego u gradu.

Kao prednost, naš sagovornik ističe to što je Valevac blizu grada.

Vesti
LEPŠE NA SELU NEGO U GRADU: Porodica Manojlović

– Supruga je farmaceut i svakog dana putuje na posao u Knjaževac, a ja se ovde bavim poljoprivredom i proizvodnjom pomame, odnosno hrane koja se koristi za ribolov. Nije nam problem što je kuća u selu, jer smo na svega pet-šest minuta od Knjaževca, pa kad je to potrebno, za čas smo u gradu. Sve nam je ovde super – priča naš sagovornik.

Objašnjava da su živeli u Nišu, pa u Knjaževcu, ali nisu imali svoj krov nad glavom, pa nisu mnogo razmišljali pri odluci da iz grada odu u selo. Hteli su da obezbede dom svojim blizancima trogodišnjoj ćerki i sinu, ali i lepo detinjstvo u mirnijoj sredini.

– Želeli smo da naša deca ne rastu u igraonicama i sa mobilnim telefonima, već da budu u svom dvorištu, u prirodi – objašnjava on.

Još uvek sređuju novi dom, jer kako kaže, na kući uvek ima da se radi.

U Srbiji postoji oko 200.000 napuštenih seoskih kuća, od čega se prema podacima Akademijskog odbora za selo, za 150.000 zna ko je vlasnik.

Kuća dodeljena u Malom Crniću
Ministar Krkobabić sa jednom od porodica koja se uselila
Kuća Rubežića u Liparu

Od 23 do 318 kvadrata

Najveća kuća u poslednjoj dodeli ima 318 kvadrata i u Šrpcu je kod Knjaževca. Najmanja ima najveću okućnicu, a objekat od 23 kvadrata uz jedan pomoćni, u selu Dedevci kod Kraljeva. Koštala je 1,1 milion dinara i u nju će ući mladi poljoprivrednik. Najjeftinija kuća iznosi 472.000 dinara, a ima 128 kvm i u Bođanima je u Baču.

– Među onima koji su sada dobili kuće po brojnosti prednjači porodica sa šestoro dece u selu Kostur, kod Pirota, ali i dve sa po četvoro dece i tri sa po troje dece – rekao je Milan Krkobabić.

Biznis projekat

Na imanju koje sada pripada porodici Rubežić bio je voćnjak, a Đorđe ima u planu da zasadi nove sadnice i proširi ga, ali i da za porodičnu upotrebu nabavi živinu i stoku. Nada se još jednom konkursu za biznis na selu koji bi mu pomogao da te planove i ostvari. Svima koji žele da se skuće, njegova preporuka je da konkurišu za program bespovratnih sredstava za kuću na selu.

– Nemojte da čekate. Pronađite odgovarajuću kuću i steknite sopstveni dom – kaže ovaj mladi čovek.

1 COMMENT

  1. Kad su prije ukrajinci mogli izgubiti tolike ljude? Ko ih je ubio. nakon sto su oni sve Ruse u hiljadama pobili – bar tako ciamo svaki dan. Po tim clancima je Rusija na kolenima?! Svi generali pobijeni, Putinova Kuca zapaljena, sada ciljaju ukrajinci na atomsku centralu, da bi optuzili Rusiju, kao sto su to na samom pocetku uradili, pa ih je kontrola od Putina pozvana, uhvatila u prljavoj lazi. To je na zalost samo jedna, usa, engleskoj, nemackoj i jos po kojoj drzavi treba tone lazi, da bi uzivali u svojim nedelima. Valjda!

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here