Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić nakon sastanka sa predstavnicima Srba sa Kosova upozorio je da je na severu KiM pojačana svaka vrsta obaveštajnih aktivnosti i otkrio da postoje podaci o sumnjivim aktivnostima grupa Čečena i Čerkeza.
– Tri poslednja dana jula na KiM smo uočili kretanje Čečena. Ahmed Ruslanovič Bahajev jedan je od njih. Imamo podatke i da je početkom avgusta na severu Kosmeta boravila grupa Čečena i Čerkeza, povezanih s protivnicima Ramzana Kadirova (predsednika Čečenske Republike u okviru Ruske Federacije), koja je imala dva cilja: posmatranje situacije na Severu KiM i dodatno vrbovanje Albanaca za učešće u sukobu u Ukrajini. Došli su mercedesom novopazarskih tablica… U Zubinom Potoku su se 3. avgusta sastali s turskim državljaninom. Grupa je iskazivala interesovanje o spremnosti za suprotstavljanje vlastima u Prištini, kako i na koji način mogu da dostave drugim stranim obaveštajnim službama podatke kako bi se oružane grupe Srba na severu neutralisale… Želimo da vas obavestimo da smo na vreme obavestili ljude na spisku prištinskog režima za likvidacije koje su pojedine spoljne službe odobrile – rekao je Vučić i objasnio da su pomenuti teroristi povezani sa Džambulatom Sulejmanovom i Ahmedom Zakajevom, poznatim protivnicima Ramzana Kadirova i predstavnicima takozvane Čečenske republike Ičkerije, koja je nestala s ruskom pobedom u Drugom čečenskom ratu.
Pravili atomsku bombe
Master menadžer bezbednosti i predsednik Centra za istraživanje religije i politike Miroljub Nestorović objašnjava da je reč o ostacima pobunjeničkih grupa iz Prvog i Drugog čečenskog rata.
– Predmet istrage i daljeg rada ne samo naših obaveštajnih službi svakako treba da bude podatak da je reč o pripadnicima radikalnih islamista koji su prvi u svetu pokušali s “nuklearnim terorizmom”. Ova grupa je sredinom devedesetih, tokom najžešćih sukoba u Čečeniji, na crnom tržištu došla do nuklearnog otpada od kog su napravili bombu i postavili je u Moskvi. Brzom intervencijom ruskog FSB (služba naslednica KGB) taj napad je sprečen, inače bi proizveo katastrofalne posledice – ističe Nestorović i dodaje da su radikalne grupe okupljene oko protivnika Kadirova nakon rata pobegle iz Čečenije i nastavile na više ratišta u svetu.
Mobilizacija za Ukrajinu
Prema Nestorovićevim rečima, dolaskom na KiM ovi Čečeni žele da mobilišu što više Albanaca da se pridruže onima koji se već bore protiv regularnih čečenskih specijalnih jedinica u ruskoj armiji. On zaključuje da Srbima na severu pokrajine mnogo veći problem predstavljaju snage prištinskih specijalaca ROSU nego grupe Čečena. Međutim, i upozorava da prisustvo po surovosti poznatih Čečena uvećava pritisak i strah kod Srba.
Opasne grupe
Nestorović upozorava da Srbija, ali i Evropa ne treba da strahuju samo od pripadnika čečenske radikalne grupe.
– Na prostoru KiM postoji više islamističkih organizacija koje radikalizuju albansko stanovništvo. To su: Abu Bekir Sadik, Alahova vojska, Selafiti, Vahabisti… Veliki bezbednosni izazov predstavljaju i povratnici iz Islamske države s ratišta u Siriji i Iraku, a pretpostavlja se da ih je oko 150 – upozorava Miroljub Nestorović.
Lavrov: Podrška Beogradu
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov sastao se u Moskvi s ministrom unutrašnjih poslova Aleksandrom Vulinom i istakao da će ova država nastaviti da pruža podršku Srbiji u očuvanju teritorijalne celovitosti. Vulin je nakon susreta ukazao da je Srbija jedina zemlja u Evropi koja nije uvela sankcije Rusiji, jer je nezavisna država koja sama bira prijatelje.
Kadirov: NATO pali vatru
Ramzan Kadirov, predsednik Čečenske republike u okviru Ruske federacije, početkom avgusta istakao je da je NATO glavni uzrok i podstrekač svih sukoba na Kosovu.
– Zapadna alijansa shvatila je da je u Ukrajini pretrpela fijasko, te sada hoće da kopa po staroj rani na Balkanu. Za nas je veoma uvredljivo što se uz NATO u kosovskom sukobu nalaze muslimani, odnosno tamošnji Albanci. Njihovi zvanični motivi toliko su ružni i banalni da nema sumnje da ih podstrekava upravo NATO – poručio je Kadirov i dodao da je njegov glavni cilj da u Ukrajini uništi čečenske pobunjenike.
Odgovornost Berlina i Londona
Stručnjak za borbu protiv međunarodnog terorizma iz BiH, Dževad Galijašević, objašnjava da Čečeni koji su se pojavili na prostoru Kosmeta pripadaju radikalnim sunitskim muslimanima.
– Reč je o Čečenima iz ideološkog i verskog sistema Džohara Dudajeva (Vođa Čečena u prvom ratu s Rusijom). To su grupe koje su pokrenule čečenske ratove i 2004. godine u terorističkom napadu ubili Ahmada hadži Kadirova, oca Ramzana Kadirova. Njihova pojava izaziva strah i utiče da se proces iseljevanja Srba nastavi i pošalje poruka onima koji su već otišli s Kosova da se ne vraćaju, a iza ovog paklenog plana ne stoje Albanci već pre svega SAD, Velika Britanija i Nemačka – ističe Galijašević.
On objašnjava da Čečeni nisu došli na poziv Aljbina Kurtija, već da za račun NATO ispunjavaju naloge za ostvarenje geopolitičkih ciljeva i interesa Zapada.
– Zajedno su u ovom poslu, jer bi Kurti bez podrške NATO i SAD bio samo besan pas bez zuba. Ovako se nastavlja taj hibridni rat protiv Srbije i teror nad kosovskim Srbima – zaključuje Galijašević
On kaže da radikalni Čečeni i Čerkezi više nemaju ozbiljna uporišta na Kakvazu.
– To su ostaci terorističkih grupa poraženih u Siriji. Neki od njih su već na ukrajinskom ratištu ili su ubačeni na Krim da izvode terorističke napade, dok su preostali upućeni na Balkan i stacionirani na Kosovu – tvrdi Galijašević.
Galijašević kaže da se na severu Kosova odavno nalazi manja grupa Čerkeza i da bi bilo pogrešno i njih ubrojiti u terorističke grupe.
– Oni odranije žive u severnoj Kosovskoj Mitrovici i lojalni su državljani Srbije. Ne bi bilo korektno tu zajednicu posmatrati kao opasnost za Srbe – naglašava Galijašević.
Na sever samo srpski policajci
Direktor Kancelarije za KiM Vlade Srbije Petar Petković izjavio je da na severu Kosova jedino mogu da deluju pripadnici Kosovske policije iz Direktorata Sever, kog čini 95 odsto Srba.
Petković je poručio da po Briselskom sporazumu to pravo nemaju svi pripadnici Kosovske policije, kako to tvrdi prištinski ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja.
– Ako Dželjalj Svečlja kaže da Kosovska policija ima pravo delovanja i na severu, to jedino može da se odnosi na policijski Direktorat Sever, kog po Briselskom sporazumu čini 95 odsto Srba. Problem je što Svečlja nikad nije priznao to pravo srpskom policijskom Direktoratu Sever, kog je uvek preskakao. Umesto toga, Priština je uvek slala na sever ROSU do zuba naoružane jedinice u oklopnim vozilima, koje tamo mogu samo uz saglasnost Kfora i četiri gradonačelnika sa severa, po sporazumu iz 2013. A šalju ih da otmu sever, proteraju Srbe, zaustave dovoz lekova i maltretiraju goloruk narod. Neće proći – rekao je Petković.