Božić je, prema tim dokumentima, sarađivao s kubanskim hip hop muzičarem Aldom Rodrigesom koji je poznat po kritičkim tekstovima protiv Kastrovog režima.
"Ideja je bila da se iskoriste kubanski muzičari u probijanju informativne blokade i izgradnji mreže mladih koji traže društvene promene na Kubi", navodi se u dokumentu u čiji uvid je imala agencija AP i dodaje se da je operacija bila amaterska i završila se neuspehom.
Kubanske vlasti su u nekoliko navrata hapsile muzičare kojima su plenjeni kompjuteri, često s kompromitujućim materijalom, a da sami muzičari nisu bili svesni da su deo američkog programa američke agencije za međunarodni razvoj USAID.
Ti muzičari su počeli da dižu glas protiv režima, pevajući pesme na račun Fidela Kastra, ali su zbog toga njihovi koncerti zabranjivani, a neki regruti USAID-a su napustili zemlju zbog rastućeg pritiska vlasti u Havani. Tako je jedan od poznatih kubanskih muzičkih festivala otkazan posle otkrivanja umešanosti USAID-a.
AP navodi da je američki plan koštao nekoliko miliona dolara kako bi se potkopala kubanska vlada. U dokumentima se navode ugovori, izveštaji, troškovi i imena nekih učesnika. Program je predviđao i stvaranje "Kubanskog Tvitera", mreže aktivista protiv Kastrovog režima.
USAID je demantovala da je sprovodila tajni program, uz ocenu da je cilj svih njenih programa "jačanje civilnog društva u zemljama gde su građani često zbog svog društvenog angažmana hapšeni ili zlostavljani".
Agencija AP navodi da je imala uvid u dokument američkog udruženja Međunarodno kreativno udruženje i da je sama istraživala ceo slučaj.