Stejt department je saopštio da će odbiti izdavanje viza kineskim građanima povezanim sa, kako se navodi, operacijama širenja propagande u inostranstvu koje uključuju nasilje i druga sredstva zastrašivanja.
Državni sekretar Majk Pompeo je rekao da će se restrikcije odnositi na zvaničnike kineske Komunističke partije i sve one koji učestvuju u širenju takve propagande i koji učestvuju u kampanjama koje sprovodi Odeljenje za rad Ujedinjenog fronta.
Prema navodima Pompea, Odeljenje za rad Ujedinjenog fronta bavi se pritiscima na sve van granica Kine koji postavljaju pitanja o zloupotrebi ljudskih prava u regionu Sinkjang, na Tibetu i drugde, a njihova taktika prinude uključuje javno objavljivanje ličnih podataka o takvim kritičarima i njihovim porodicama na internetu, javio je AP.
Američki državni sekretar je rekao da ova mera ima za cilj da pokaže da „oni koji su odgovorni za akcije koje su u suprotnosti sa međunarodnim poretkom zasnovanim na pravilima nisu dobrodošli u SAD“.
Nije najjasnije koliko će ljudi biti potencijalno obuhvaćeno novim restrikcijama.
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa uvela je juče mere za ograničavanje putovanja članova kineske Komunističke partije i njihovu najužu porodicu u SAD. Ovim merama ograničeno je važenje viza B1/B2 članovima Komunističke partije i njihovim užim porodicama sa deset godina na mesec dana.
Portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova je na pres konferenciji rekla da ovaj potez predstavlja eskalaciju političkog ugnjetavanja Kine od strane nekih ekstremnih anti-kineskih snaga u SAD koji deluju iz intenzivne ideološke pristrasnosti i hladnoratovskog mentaliteta, preneo je Tanjug.
Odnosi između SAD i Kine znatno su pogoršani tokom mandata Donalda Trampa zbog različitih sporova, od pitanja trgovine i tehnologije, preko situacije u Hongokongu, kao i zbog pandemije.