Ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković na sednici Saveta bezbednosti UN o Kosovu ukazao je da Priština ima za cilj da izbegne sprovođenje svih obaveza koje je preuzela i da pri tom sprovodi zastrašivanje, marginalizaciju i progon Srba. Našu zemlju u raspravi podržale su Rusija, Kina i Indija, a američki ambasador Robert Vud pozvao je na smirivanje tenzija na Kosovu i saopštio da je njegova zemlja posvećena očuvanju mira na Balkanu, posebno u vreme ukrajinske krize, čime je poništio ratnohuškačke izjave prištinskog premijera Aljbina Kurtija.
Selaković je naveo 105 napada na Srbe samo ove godine, ali i one na svetinje SPC. On je istakao da Priština postavlja administrativne prepreke koje onemogućavaju normalan život, ali i stalno sabotira napore Beograda i EU da se pronađe rešenje.
– Srbe zastrašuju, teraju ih iz kuća. Više od 200.000 Srba napustilo je svoje domove i Priština ih obeshrabruje u nastojanjima da se vrate. Zamislite da vam nije dozvoljeno da kupite hleb Dragici Gašić, jedinoj povratnici u Đakovicu. Samo tako ćete razumeti pritiske s kojima se suočavaju Srbi povratnici – kazao je šef srpske diplomatije i podsetio da se Priština protivi stvaranju odavno ugovorene Zajednice srpskih opština.
Bolje pregovarati 100 godina
On je citirao i predsednika Aleksandra Vučića, koji je rekao da je bolje pregovarati 100 godina nego se boriti jedan dan.
– Te reči najbolje pokazuju politiku mira, pomirenja i saradnje koju sprovodi naše rukovodstvo. Uostalom, ekonomsku inicijativu Otvoreni Balkan stvorili stvorili Beograd, Skoplje i Tirana, a Srbija je više puta pozivala Prištinu da pristupi – rekao je Selaković.
Srđan Graovac iz Centra za društvenu stabilnost ocenjuje za “Vesti” da je ministar Selaković na sednici SB UN je pokazao celom svetu da je odgovornost na Prištini koja ne ispunjava preuzete obaveze.
– Selaković je bio izuzetno dobro pripremljen i fokusiran na ključne tačke problema. U njegovom nastupu video se kontinuitet s govorom predsednika Aleksandra Vučića pred Generalnom skupštinom UN – kaže Graovac.
Prema njegovim rečima, postalo je jasno da bez Srbije nema trajnog mira u regionu i da je kažnjavanje našeg naroda donelo samo štetu.
– Shvatili su i u Vašingtonu da nema razloga za konfrontaciju sa najbrojnijim narodom na ovim prostorima – zaključuje Graovac.
Vašingtonu važan Beograd
On kaže da je za odnose SAD i Srbije ključan Vašingtonski sporazum za koji su zaslužni bivši predsednik Donald Tramp i njegov tadašnji izaslanik Ričard Grenel.
– Džozef Bajden i njegova administracija su hteli sve da odbace sve što je postigao Tramp, a retka stvar koju su ostavili je Vašingtonski sporazum čija je suština da se isprave odnosi dve zemlje i da taj dokument bude osnova za neku vrstu uspostavljanja strateškog partnerstva – ocenio je Graovac.
Naš sagovornik ukazuje da razgovori SAD i Srbije teku i da ako Vašington prihvati da Beograd nikad neće priznati Kosovo, onda je moguć sporazum s Prištinom koji će se odnositi na pitanja važna za život stanovništva.
Veći pritisak iz EU
Na osnovu poslednjeg intervjua američkog ambasadora u Srbiji Kristofera Hila, Graovac ocenjuje da SAD nisu za otvaranje fronta na Balkanu.
– Deluje da Vašington ima više razumevanja za Srbiju i njen odnos prema sankcijama Rusiji. Kad je reč o sankcijama, pritisak iz EU na Beograd je znatno snažniji nego iz SAD – ukazuje Graovac.
Povelja UN važi za sve
Selaković je na sednici SB UN istakao da se u poslednje vreme čuju apeli za poštovanjem teritorijalnog integriteta.
– I mi poštujemo teritorijalni integritet svih članica UN. Ali šta je sa Srbijom? Mi smatramo da Povelju UN moraju uvažavati sve članice, ali to ipak nije sprečilo neke zemlje da priznaju nezakonitu nezavisnost Kosova – rekao je Selaković i dodao da su pokušaji da se Priština učlani u međunarodne organizacije nedopustivi.
Ništa od priznanja
Ispred prištinske ministarke spoljnih poslova Donike Gervale Švarc nalazila se tabla samo sa njenim imenom, bez funkcije i pominjanja Kosova. Ona je optužila “srpske ekstremiste i Aleksandra Vučića za porast tenzija”, a nije propustila ni da pomene sukob u Ukrajini.
Ruski ambasador Vasilij Nebenzja rekao joj je da ne pokušava da filozofira niti iznosi geopolitičke analize.
– Iskreno, niste to baš uspešno uradili. Bolje bi bilo da se koncentrišete na situaciju na KiM nego da govorite o unutrašnjoj i spoljnoj politici Srbije. Hajde da kažemo pravo stanje stvari. Kosovo je i dalje glavni izvor tenzija na Balkanu. Bezbednosna situacija je pogoršana. Proces sistematskog kršenja prava Srba je počeo 1999. godine i vidimo samo etničko čišćenje. Navešću primer da je pre rata 40.000 Srba živelo u Prištini, a danas ih nema ni stotinu. Vlasti predvođene Aljbinom Kurtijem pokušavaju da dosegnu nove visine u ugnjetavanju Srba stvarajući nemoguće uslove njihov za život. Napada na Srbe i njihovu imovinu i verska mesta je duplo više u odnosu na prethodnu godinu – kazao je ambasador Nebenzja i dodao da je stvaranje Vojske Kosova bilo “čisto kršenje Rezolucije SB UN1244”.
On je istakao da je pozicija Moskve nepromenjena i da će podržati rešenje koje je prihvatljivo za Beograd i Prištinu, ono koje bi bilo zasnovano na Rezoluciji 1244, u skladu sa međunarodnim pravom i koje bi prihvatio Savet bezbednosti.
Podrška Kine i Indije
Kineski ambasador Geng Šuang ocenio je da su prištinske vlasti svojim merama destabilizovale situaciju na severu KiM, uključujući i nametanje odluke o registarskim tablicama i ličnim kartama.
– Kina osuđuje takve poteze. Priština treba da u skladu sa ranijim sporazumima sprovede odluku o osnivanju Zajednice srpskih opština – naveo je Geng i ponovio da Kina ima jasan stav koji podrazumeva puno poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije.
I indijski ambasador je obraćanje počeo podsećanjem da njegova zemlja u potpunosti podržava teritorijalni integritet i suverenitet Srbije.
Izostala pravda za ubijene Srbe
Ministar inostranih poslova Nikola Selaković skrenuo je pažnju na ekstremno neodgovorno ponašanje Prištine, koja primenjuje takozvanu politiku reciprociteta i time demonstrira nedostatak volje da se nađe bilo kakvo kompromisno rešenje.
Selaković je istakao da odluka o preregistraciji tablica pokazuje da, po ko zna koji put, Priština ne samo da ne ispunjava dogovoreno već poništava rezultate dijaloga, stvarajući iznova novu krizu.
– Priština se fokusira na ono što je bilo u prošlosti, ali zaboravlja da pomene kako nealbanci na Kosovu žive danas. Privremene institucije u Prištini sistematski rade na tome da izbrišu i kulturnu i nacionalnu raznolikost koje je preostala na Kosovu i Metohiji – rekao je Selaković.
On je podsetio da Priština tretira i religijske obrede kao kriminal, navodeći slučaj Nikole Nedeljkovića, koji je prisustvovao proslavi Vidovdana i osuđen je potom bez bilokakvih dokaza. Selaković je podsetio i da ni do danas nema nijednog pravosnažno osuđenog izvršioca za više od 1.000 Srba stradalih samo od 1999. godine.
– Srbija je uvek bila i ostaje duboko posvećena pronalaženju održivog rešenja mirnim sredstvima, zarad mira, stabilnosti i zajedničke budućnosti – zaključio je Selaković.