SAD su izmešale karte i pretnje sankcijama zamenile pomirljivim tonom, prilagođavajući se novim okolnostima. Runda jeste dobijena, ali bitka i ćeranje još traju. Nema opuštanja, neće oni tako lako pristati da Rusija i Kina na Balkanu postanu trajni faktori, kaže za Sputnjik Aleksandar Pavić.
Iza gromoglasnih pretnji sankcijama koje su kanonadično dolazile iz SAD a na račun Republike Srpske ostao je samo eho za koji se, u nadi da nije sve izgubljeno, još čvrsto drže samo bošnjački mediji.
Nova realnost koju je sa sobom doneo Gabrijel Eskobar u do juče “za rat spremno” Sarajevo, nemilosrdno ih demantuje. Niti Republika Srpska zagovara rat, niti će rata biti, a posledično, ni sankcija kojim su SAD do samo pre neki dan vitlale kao Damoklovim mačem nad Banjalukom.
Amerika suočena sa novom realnošću
U pokušaju prilagođavanja novim okolnostima, ocenjuje politikolog Pavić, postoji potencijal za preokret u spoljnopolitičkom delovanju SAD na Balkanu, kao posledica čvrste pozicije Rusije i Kine u svetskoj areni.
– Rusija i Kina ne odstupaju od svojih čvrstih i principijelnih stavova vezanih za mnoge stvari. Najvažnije je pitanje visokog predstavnika, da on ne može da bude imenovan mimo Saveta bezbednosti UN, da je Dejtonski sporazum jedina relevantna stvar u BiH i da RS ne može da bude optužena ili izolovana zato što ga poštuje – navodi Pavić.
Sankcije koje je zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD Gabrijel Eskobar pominjao, posle razgovara sa Dodikom ih ne pominje više, a u međuvremenu, podseća Pavić desio se i Izveštaj o BiH u Savetu bezbednosti.
– Bilo je očigledno da mimo Rusije i Kine, Kristijan Šmit ne može da govori pred SB niti njegov izveštaj može biti usvojen. To je nova realnost sa kojom se SAD suočavaju. Multipolarizam je prodro i na naše prostore i više ne može da se vrati u vreme jednopolarnog sveta gde je Amerika diktirirala uslove. Bar za sad, oni koji ne mogu više ništa da nameću, jednostavno su promenili taktiku – dodaje on.
Erdogan u jednačini
U ovoj jednačini značajno mesto, ukazuje Pavić, pripada i Erdoganu. Turska, kaže, više nije spremna da se priključi američkoj politici posebno jer trpi sve jače pritiske od SAD. Takođe, Turska isto tako ima odnose i sa Rusijom i Kinom koje želi i dalje da gradi, dok Beograd i Ankara, ocenjuje, imaju bolje odnose nego Sarajevo i Ankara, na žalost, dodaje, sarajevske političke čaršije.
U okolnostima kada je nemoguće zamisliti neku masovnu NATO intervenciju u BiH, SAD mogu, smatra Pavić, da probaju kako bi prošao neki politički diplomatski blef, pa ako ni to ne prođe, da okrenu novi list. To se upravo i dešava, ukazuje politikolog, upozoravajući da ipak nema prostora za opuštanje.
– Videćemo kako će reagovati kada Republika Srpska krene u vraćanje nadležnosti kroz Skupštinu. Sigurno da neće biti pozitivnih reakcija i da će probati nešto novo, računajući na neke političke snage. Runda je dobijena, ali bitka i ćeranje još uvek traju. Neće oni tako lako pristati da Rusija i Kina postanu ovde trajni faktori – zaključuje Pavić.